...
Przejdź do treści

 Argania Spinosa Kernel Oil

Olej arganowy – do cennych składników oleju arganowego zalicza się glicerydy, głównie triglicerydy, których zawartość szacuje się na ok. 99%. Pozostałą część (1%) stanowią takie grupy związków jak: karoteny (37%), tokoferole (8%), alkohole triterpenowe (20%), sterole (29%) czy ksantofile (5%).

Kwasy tłuszczowe obecne w triglicerolach to przede wszystkim kwas linolowy (29-36%) należący do wielonienasyconych kwasów z grupy omega-6 oraz oleinowy (43-49%), – mononienasycony kwas z grupy omega-9.  Ponadto w oleju arganowym znajdują się także inne kwasy, w dużo mniejszych ilościach. Są to: kwas stearynowy (4-7%), linolenowy (<0,2%), palmitooleinowy (0,3-3%), behenowy (<0,2%), palmitynowy (11-15%), arachidonowy (<0,5%), mirystynowy (<0,1%).

Zawarte w oleju arganowym składniki:

  • mają działanie łagodzące i przeciwzapalne,
  • sprzyjają gojeniu się ran i podrażnień na skórze,
  • wspomagają regenerację bariery hydrolipidowej naskórka,
  • uzupełniają niedobory składników tłuszczowych w skórze,
  • uelastyczniają i odżywiają skórę,
  • regulują pracę gruczołów łojowych,
  • pielęgnują i nawilżają skórę, włosy i paznokcie.

Silne działanie antyoksydacyjne, ochrona struktur skóry wynika z obecności witaminy E, związków fenolowych, w tym kwasu ferulowego oraz karotenoidów. Obecne w oleju nienasycone kwasy tłuszczowe i skwalen odpowiadają za regenerację bariery hydrolipidowej naskórka i uzupełniają niedobory związków tłuszczowych w skórze, w tym ceramidów stanowiących cement komórkowy, co skutecznie poprawia nawodnienie i elastyczność skóry.

Kwas oleinowy sprzyja także penetracji w głąb skóry składników aktywnych naturalnie obecnych w oleju i tych dodanych do kosmetyku.

Obecność kwasów tłuszczowych sprawia, że olej ma również właściwości przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia i działa gojąco. Coraz częściej stosowany jest w leczeniu chorób skóry takich jak: łuszczyca, egzema, AZS czy zmiany trądzikowe.

Efektywność oleju arganowego w terapii AZS wynika z odpowiedniej ilości kwasów omega-6, w tym kwasu linolowego lub γ-linolenowego, które przyczyniają się do redukcji świądu wywołanego tym schorzeniem. Dodatkowo badania wykazują zależność między skutecznością tych kwasów a farmakoterapią steroidami oraz siłą ich działania. I tak u pacjentów stosujących kortykosteroidy i kwasy omega-6 zaobserwowano niższy stopień poprawy klinicznej niż u tych stosujących, zamiast środków steroidowych, emolienty. Wspomniane wcześniej wzmocnienie bariery skórnej, redukcja TEWL i zwiększone nawilżenie skory, regulują proces keratynizacji i tym samym zmniejszają stany zapalne.

Nienasycone kwasy tłuszczowe są również skuteczne w terapii trądziku. Kwas linolowy naturalnie występuje w ludzkim sebum. Co ważne, u osób z trądzikiem zawartość tego kwasu jest niższa niż u osoby zdrowej. Efektem jest właśnie pojawienie się zaskórników oraz wyprysków. Stosowanie preparatów z kwasem linolowym skutkuje poprawą pracy gruczołów łojowych, odblokowaniem porów skóry oraz zmniejszeniem ilości zaskórników.

Pomocniczo w celu leczenia łupieżu lub wzmocnienia cebulek włosowych, olej arganowy wciera się w skórę głowy. Aplikując go na włosy wspomożemy ich odbudowę, gładkość, blask i moc.

« Wróć do składników
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.