Mica

Bardzo ważny jest fakt, iż czysta mika nie jest stosowana w kosmetykach, ponieważ ma bardzo małą przyczepność. Dlatego też mika wprowadzana do kosmetyków wzbogacana jest o pigmenty oraz inne substancje, które zmieniają intensywność połysku lub ułatwiają dyspersję w pozostałych składnikach formulacji kosmetyku. Aby uzyskać mikę kolorową, jest ona pokrywana pigmentami, które mogą mieć pochodzenie naturalne (np. Iron oxide)  lub syntetyczne. Często w skład miki wchodzą tlenki tytanu, które tworzą kryształy nadające połysk niczym diament oraz dodatkowo są skutecznymi naturalnymi filtrami przeciw promieniowaniu UV. Mika do celów produkcji kosmetyków kolorowych może być pokryta silikonami, takimi jak metikony lub dimetikony. Nadają one większą przyczepność do skóry, a także nie powodują silnego wchłaniania sebum, co jest ważne w przypadku zastosowań do cer suchych. Inne substancje polepszające przyczepność do skóry, stosowane jako dodatek do miki, to między innymi: mirystynian magnezu, azotek boru, woski. Krzemionka dodana do miki zwiększa jej sypkość oraz zdolność pochłaniania sebum i wilgoci.

Bezpieczna do stosowania w kosmetykach. Mika jest surowcem mineralnym wydobywanym z ziemi i dlatego może zawierać śladowe ilości metali ciężkich. Pod tym względem musi być odpowiednio kontrolowana. Dotychczas przeprowadzone badania wskazują, że tak znikome ilości metali ciężkich nie wpływają negatywnie na zdrowie ludzi, dlatego surowiec może być stosowany w kosmetykach bez żadnych ograniczeń.

Magdalena Kaczanowicz

Cześć! Cieszę się, że tu jesteś i chcesz poczytać o świecie chemii w kosmetykach! Zapraszam do mojego świata:) Jestem pasjonatką chemii, kosmetyków i wszystkiego co z chemią związane. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej:)

All posts

O MNIE

Cześć kosmetyczny freaku!

Witaj w świecie chemii kosmetycznej, gdzie obalam mity, edukuję i jestem dla Ciebie:) Więcej o mnie

Magda

KONTAKT ZE MNĄ

LOOKFANTASTIC

PARTNER CENEO

TUTAJ POWINIEN ZNALEZC SIE OPIS OBRAZKA

Uwielbiam ten sklep

×