Temat melatoniny w kosmetykach zaciekawił mnie mocno przy okazji wprowadzenia przez markę Sesderma nowej linii Serenity, która skupia się stricte na pielęgnacji wieczornej. Właśnie ze względu na obecność w składach tych kosmetyków melatoniny. Ale zacznijmy od bardzo ważnej kwestii!
- Dlaczego sen jest ważny z punktu widzenia skóry?
- Melatonina - czym jest?
- Melatonina - z punktu widzenia chemika
- Melatonina - jak działa w kosmetykach?
- U kogo sprawdzi się melatonina w kremach?
- Jak wprowadzić melatoninę do pielęgnacji?
- Sesderma Serenity - co wchodzi w skład tej serii - moja opinia
- Źródła
Dlaczego sen jest ważny z punktu widzenia skóry?
Żadne kosmetyki i zabiegi upiększające nie zadziałają, jeśli w Twoim codziennym życiu zabraknie czasu na sen i odpoczynek. Nocą w skórze zachodzą silne procesy naprawcze:
- fibroblasty (komórki skóry) intensywnie się dzielą,
- zachodzi synteza lipidów w ochronnej warstwie hydrolipidowej skóry,
- uwalniany jest hormon wzrostu naskórka, który wpływa na grubość skóry,
- melatonina walczy z wolnymi rodnikami.
Melatonina – czym jest?
Melatonina to hormon występujący w naszym organizmie wytwarzany naturalnie przez szyszynkę (gruczoł wydzielania znajdujący się w mózgu). Melatonina jest produkowana przez szyszynkę, gdy pojawia się ciemność:) Część układu nerwowego odpowiedzialna za widzenie odbiera bodźce świetlne z siatkówki naszego oka i w ten sposób daje sygnał szyszynce do produkowania melatoniny.
Jednym z powodów zaburzeń snu, które tak często dotykają nas współcześnie (szczególnie osób spędzających dużo czasu przed urządzeniami mobilnymi), jest nadmierna obecność sztucznych źródeł światła. Żarówki, monitory komputerów, wyświetlacze smartfonów – wszystkie te urządzenia przyczyniają się do spowolnienia pracy produkującej melatoninę szyszynki, obniżenia poziomu tego hormonu w organizmie i w efekcie – bezsenności lub też złej jakości snu.
Skóra i oczy są narządami szczególnie narażonymi na szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego. Najbardziej niebezpieczne jest promieniowanie UVB i UVA, ponieważ indukuje proces tworzenia wolnych rodników, a wskutek tego może inicjować proces apoptozy (obumarcia) komórek. W wielu badaniach in vivo i in vitro wykazano, że funkcją melatoniny wytwarzanej w skórze i oku jest m.in. ochrona przed stresem oksydacyjnym wywołanym promieniowaniem UVB i UVA. Badania in vitro, w których naświetlano promieniowaniem UVB keratynocyty, fibroblasty i leukocyty wskazują, że melatonina nawet w małych dawkach zmniejsza procent uszkodzonych komórek.
Melatonina – z punktu widzenia chemika
Melatonina jest małą (232,28 g/mol) amfifilową cząsteczką – to trudne słowo oznacza, że jest to cząsteczka lubiąca oleje, jak i wodę (rozpuszczającą się zarówno w wodzie, jak i oleju). Dzięki takiej budowie ma silne powinowactwo do warstwy rogowej naskórka i temu, że jej cząsteczki są dość małe – bardzo dobrze przekracza bariery biologiczne i doskonale penetruje komórki. Może pełnić swoją rolę przeciwutleniacza w skórze, działając bezpośrednio jako cząsteczka zmiatacza wolnych rodników. Pobiera niesparowane elektrony z wolnych rodników, neutralizując je. Ale to jest jej bezpośrednie działanie. Biochemicznie bierze udział jeszcze w 3 skomplikowanych procesach – opis trudny, ale może przyda się bardziej zaawansowanym użytkownikom:
- wzmocnienie enzymów antyoksydacyjnych i naprawa DNA
W skórze znajdują się specyficzne receptory komórkowe dla melatoniny. Można je znaleźć nawet w melanocytach (komórkach produkujących melaninę), mieszkach włosowych, gruczołach potowych i naczyniach krwionośnych. Wiązanie melatoniny z tymi receptorami (zwanymi MT1 lub MT2) aktywuje syntezę kluczowych enzymów antyoksydacyjnych i mechanizmów naprawy DNA w jądrze komórkowym. - wzrost energii komórkowej i przeżywalności komórek
Melatonina może być również syntetyzowana w mitochondriach lub transportowana do nich. Tam poprawia potencjał błony mitochondrialnej, czyli różnicę w potencjale elektrycznym między wnętrzem a zewnętrzem mitochondriów. Lepszy potencjał błony zwiększa wytwarzanie energii (ATP) i hamuje apoptozę komórkową (czyli zaprogramowaną śmierć komórki). - dalsza eliminacja wolnych rodników w cytoplazmie
Melatonina oddziałuje z niektórymi enzymami w cytoplazmie (wewnętrznej, wodnej części komórek). Sprzyja to zmniejszeniu reaktywnych form azotu (RNS), reaktywnych form tlenu (ROS) i uszkodzeń oksydacyjnych. - działa również pośrednio poprzez zwiększenie aktywności enzymów przeciwuteniających, takich jak: dysmutaza ponadtlenkowa, katalaza peroksydaza oraz reduktaza glutationowa.
Melatonina – jak działa w kosmetykach?
Dostarczana naszej skórze melatonina jest efektywnym antyoksydantem (nawet dwukrotnie silniejszym niż witamina E). Okazało się także, że hormon ten nie tylko wymiata wolne rodniki, ale także wspiera naturalne mechanizmy obronne organizmu i stymuluje produkcję odpowiedzialnego za sprężystość skóry kolagenu.
Fibroblasty są bardzo wrażliwe na promieniowanie ultrafioletowe. Gdy fibroblasty były narażone na działanie promieni UV w laboratorium, tylko 56% z nich przeżyło. Ale kiedy badacze aplikowali uprzednio preparat z melatoniną, przeżyło aż 92,5% komórek. Tak więc melatonina może pomóc przywrócić gładką skórę i cofnąć zmiany spowodowane utratą kolagenu i elastyny na skutek uszkodzeń posłonecznych.
Receptory melatoniny obecne są w komórkach skóry: keratynocytach, fibroblastach, melanocytach. Dzięki temu melatonina pełni wiele funkcji: chroni skórę przed negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego, neutralizuje wolne rodniki – jest silnym antyoksydantem.
Wprowadzenie melatoniny jako składnika kosmetycznego ma wiele zalet! Na poziomie komórkowym melatonina wykazuje właściwości antyutleniające, ale przede wszystkim:
- chroni komórki przed negatywnymi skutkami promieniowania UV – zapobiega starzeniu się skóry i wspomaga jej regenerację,
- łagodzi podrażnienia,
- zapobiega także powstawaniu podrażnień skórnych w niekorzystnych dla niej warunkach, aplikacja daje również efekty w przypadku łuszczycy i atopowego zapalenia skóry,
- zwiększa żywotność fibroblastów, które zostały poddane działaniu promieniowania UV, oraz zapobiega apoptozie (obumieraniu) keratynocytów, powodując dłuższe przeżywanie komórek,
- zmniejsza poziom enzymów degradujących macierz zewnątrzkomórkową oraz stymuluje produkcję białka podporowego odpowiedzialnego za sprężystość kolagenu,
- W odpowiedzi skóra wolniej się starzeje, szybciej regeneruje, rewitalizuje i prowadzi procesy naprawcze z większą wydajnością.
U kogo sprawdzi się melatonina w kremach?
Tak naprawdę u każdego:)
- Zastosowanie w przypadku skóry dojrzałej spowalnia proces starzenia, rewitalizuje skórę i ją rozświetla, poprawia elastyczność, także w przypadku skóry zmęczonej, z tendencją do wiotczenia i wysuszania się.
- Zalecana jest także osobom młodym w stanach przemęczenia, stresu czy nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
- Melatonina może być pomocna w terapii trądzikowej.
Jak wprowadzić melatoninę do pielęgnacji?
Bardzo łatwo – najlepiej w nocy. Ale dlaczego akurat nocą? Idea zastosowania melatoniny w kosmetykach w porze nocnej, gdy skóra uruchamia naturalne procesy naprawcze, doskonale wpisuje się w cykl biologiczny każdej komórki w skórze! Wykazano, że melatonina skutecznie wzmacnia skórę przed stresem oksydacyjnym, najlepszym momentem na miejscowe wprowadzenie melatoniny jest noc, kiedy skóra przechodzi w tryb naprawy i odpoczynku. Pośrednie działanie przeciwutleniające melatoniny wyzwala enzymy, które pomagają naprawić stres oksydacyjny, przez który przeszła Twoja skóra w ciągu dnia – pomyśl o promieniach UV, zanieczyszczeniach i innych stresorach środowiskowych, z którymi Twoja skóra spotyka się na co dzień.
Melatonina jest obecna w m.in. kosmetykach z linii Serenity marki Sesderma.
Sesderma Serenity – co wchodzi w skład tej serii – moja opinia
Sesderma Serenity Mist, 110 zł/100 ml
Okiem chemika: Ta mgiełka ma tak świetny skład, że bardziej nazwałabym ten produkt jako serum-in-mist. I ma piękny aromaterapeutyczny zapach, ale mi szkoda byłoby jej na poduszkę:) Rodzaj mgiełki – bardzo drobna mgiełka, nie daje dużych kropel:)
Dla kogo? Dla każdego rodzaju skóry, szczególnie tej narażonej na brak snu, mocny stres oksydacyjny. Rekomendowany dla skóry wymagającej odmłodzenia, zagęszczenia i ujędrnienia. Dla osób, których skóra po niewyspanej nocy wygląda szaro, są widoczne oznaki zmęczenia. Świetnie sprawdzi się u osób z zaburzonym cyklem dobowym.
Efekt: odświeżona, nawilżona cera.
Jak stosować? Po oczyszczeniu i osuszeniu twarzy ręcznikiem. Lub wtedy, kiedy potrzebujesz.
Najciekawsze składniki aktywne: melatonina, adenozyna, ekstrakt z aloesu, ekstrakty z dwóch rodzajów lotosu, krzem organiczny, tripeptyd, kwas hialuronowy, aminokwasy, alantoina, lecytyna, sól magnezowa, antyoksydant z kurkumy, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej
Zapach: zawiera kompozycję zapachową, dość neutralne nuty z rodzaju tlenowych, niebieskich. Bardzo świeży.
Dla kobiet w ciąży i karmiących: Jak najbardziej! Zawiera alkohol, ale nie jest on absolutnie wyczuwalny ani jako zapach, ani jako pieczenie:)
SKŁAD: Aqua, Propanediol, Adenosine, Alanine, Alcohol, Allantoin, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Arginine, Ascorbyl Palmitate, Aspartic Acid, Centella Asiatica Extract, CI 42090, Citric Acid, Disodium EDTA, Ethylhexylglycerin, Glyceryl Oleate, Glyceryl Stearate, Glycine, Histidine, Hydrochloric Acid, Isoleucine, Lecithin, Magnesium PCA, Melatonin, Methylsilanol Mannuronate, Nelumbo Nucifera Flower Water, Niacinamide, Nymphaea Coerulea Flower Water, Parfum, PCA, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Phenoxyethanol, Phenylalanine, Polysorbate 20, Potassium Sorbate, Proline, Propylene Glycol, Serine, Sodium Chloride, Sodium Cholate, Sodium Hyaluronate, Sodium Hydroxide, Sodium Lactate, Sodium PCA, Sorbic Acid, Tetrahydrodiferuloylmethane, Threonine, Tocopherol, Tocopheryl Acetate, Triethanolamine, Tripeptide-32, Valine
Sesderma Serenity Sleeping Mask, 176 zł/50 ml
Okiem chemika: Niespotykana konsystencja. Dla każdego, kto testował kosmetyki Sesderma będzie to miłe zaskoczenie. Bo nie spotkasz tutaj typowej kremowej i zwartej konsystencji – dość konkretną żelowo-kremową konsystencję, która pięknie sunie po skórze.
Dla kogo? Dla każdego rodzaju skóry, szczególnie tej narażonej na brak snu, mocny stres oksydacyjny. Rekomendowany dla skóry wymagającej odmłodzenia, zagęszczenia i ujędrnienia. Dla osób, których skóra po niewyspanej nocy wygląda szaro, są widoczne oznaki zmęczenia. Świetnie sprawdzi się u osób z zaburzonym cyklem dobowym.
Efekt: jedwabista skóra szyi i dekoltu, zrelaksowana i promienna cera, “wypoczęty look”. Rano aż miło dotknąć twarz po przebudzeniu. Efekty widać bardzo szybko.
Jak stosować? Możesz nałożyć na serum, na krem, najlepiej w nocy. Można stosować 2-3 razy w tygodniu (ja zalecam cienką warstwą jako krem nocny:)) Maska zostawia ochronną warstwę, która nie znika na poduszce.
Najciekawsze składniki aktywne: melatonina, ekstrakty z kwiatów lotosu, tripeptyd, kwas hialuronowy, aminokwasy, alantoina, lecytyna, sól magnezowa, antyoksydant z kurkumy, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, krzem organiczny
Zapach: zawiera kompozycję zapachową, dość uniwersalną, z kategorii tlenowych
Dla kobiet w ciąży i karmiących: Jak najbardziej! Szczególnie dla młodych matek!
Skład: Aqua, Glycerin, Propanediol, Cyclopentasiloxane, Bis-Peg-18, Methyl, Ether, Dimethyl, Silane, Triethanolamine, Adenosine, Alanine, Alcohol, Allantoin, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Arginine, Ascorbyl Palmitate, Aspartic Acid, Butylene Glycol, Caprylyl Glycol, Carbomer, Centella Asiatica Extract, CI 42090, Citric Acid, Decyl Glucoside, Dimethicone, Disodium EDTA, Ethylhexylglycerin, Glyceryl Oleate, Glyceryl Stearate, Glycine, Hexylene Glycol, Histidine, Hydrochloric Acid, Isoleucine, Lecithin, Magnesium PCA, Melatonin, Methylsilanol Mannuronate, Nelumbo Nucifera Flower Water, Niacinamide, Nymphaea Coerulea Flower Water, Parfum, PCA, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Phenoxyethanol, Phenylalanine, Polysilicone-11, Polysorbate 20, Potassium Sorbate, Proline, Propylene, Glycol, Serine, Sodium Chloride, Sodium Cholate, Sodium Hyaluronate, Sodium Hydroxide, Sodium Lactate, Sodium PCA, Sorbic, Acid, Tetrahydrodiferuloylmethane, Threonine, Tocopherol, Tripeptide-32, Valine
Sesderma Serenity Night Serum, 198 zł/30 ml
Okiem chemika: Liposomowe serum – za samą taką technologię cenię markę Sesderma. To serum jest lekkie, inne niż typowe sera dostępne w ofercie tej firmy. Świetnie dobrane składniki aktywne, skład, który się sprawdzą w pielęgnacji każdego typu cery, dla osób w każdym wieku. Świetna żelowa konsystencja, która nie roluje się pod kremem i makijażem. Jak na serum – dość otulająca konsystencja,
Dla kogo? Dla każdego rodzaju skóry, szczególnie tej narażonej na brak snu, mocny stres oksydacyjny. Rekomendowany dla skóry wymagającej odmłodzenia, zagęszczenia i ujędrnienia. Dla osób, których skóra po niewyspanej nocy wygląda szaro, są widoczne oznaki zmęczenia. Świetnie sprawdzi się u osób z zaburzonym cyklem dobowym.
Efekt: jedwabista skóra szyi i dekoltu, zrelaksowana i promienna cera, “wypoczęty look”. Świetnie współgra z całą serią Sesderma Serenity, ale też świetnie wzbogaci dotychczasową nocną pielęgnację!
Jak stosować? Pod wybrany krem, najlepiej w nocy. Do codziennego stosowania.
Najciekawsze składniki aktywne: melatonina, ekstrakty aloesu, ekstrakty z dwóch rodzajów lotosu, tripeptyd, kwas hialuronowy, aminokwasy, alantoina, lecytyna, sól magnezowa, antyoksydant z kurkumy, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, krzem organiczny
Zapach: zawiera kompozycję zapachową, dość neutralną, z rodzaju tlenowych, niebieskich. Bardzo świeży.
Dla kobiet w ciąży i karmiących: Jak najbardziej!
Aqua, Glycerin, Propanediol, Cyclopentasiloxane, Bis-Peg-18 Methyl Ether Dimethyl Silane, Triethanolamine, Adenosine, Alanine, Alcohol, Allantoin, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Arginine, Ascorbyl Palmitate, Aspartic Acid, Butylene Glycol, Caprylyl Glycol, Carbomer, Centella Asiatica Extract, CI 42090, Citric Acid, Decyl Glucoside, Dimethicone, Disodium EDTA, Ethylhexylglycerin, Glyceryl Oleate, Glyceryl Stearate, Glycine, Hexylene Glycol, Histidine, Hydrochloric Acid, Isoleucine, Lecithin, Magnesium PCA, Melatonin, Methylsilanol Mannuronate, Nelumbo Nucifera Flower Water, Niacinamide, Nymphaea Coerulea Flower Water, Parfum, PCA, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Phenoxyethanol, Phenylalanine, Polysilicone-11, Polysorbate 20, Potassium Sorbate, Proline, Propylene Glycol, Serine, Sodium Chloride, Sodium Cholate, Sodium Hyaluronate, Sodium Hydroxide, Sodium Lactate, Sodium PCA, Sorbic Acid, Tetrahydrodiferuloylmethane, Threonine, Tocopherol, Tripeptide-32, Valine
Jak Ci się podoba koncept melatoniny w kosmetykach? Czy przydałby Ci się taki produkt w rutynie?
Kosmetyki Sesderma są dostępne w sklepie internetowym Topestetic gdzie można skorzystać z bezpłatnej porady kosmetologów. Dodatkowo na topestetic.pl wysyłka jest zawsze darmowa, a do każdego zamówienia kosmetolodzy dodają spersonalizowane próbki i miły upominek od sklepu. ❤️
Źródła
- https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-940/melatonin
- Antiaging efficacy of melatonin-based day and night creams: a randomized, split-face, assessor-blinded proof-of-concept trial, Clin Cosmet Investig Dermatol. 2018; 11: 51–57
- Attenuation of ultraviolet A‐induced alterations in NIH3T3 dermal fibroblasts by melatonin, British Journal of Dermatology, Vol. 170, Issue 2, 2013
- Tan DX, Chen LD, Poeggeler B, Manchester LC, Reiter RJ. Melatonin: A potent, endogenous hydroxyl radical scavenger. Endocr J. 1993;1:57–60.
- Arendt J. Melatonin. Clin Endocrinol (Oxf) 1988;29:205–29
- Karasek M, Reiter RJ. Melatonin and aging. Neuroendocrinol Lett. 2002;23(Suppl 1):14–6
- Fischer TW, Scholz G, Knoll B, Hipler UC, Elsner P. Melatonin reduces UV-induced reactive oxygen species in a dose-dependent manner in IL-3-stimulated leukocytes. J Pineal Res. 2001;31:39–45
- Matsui, MS., Pelle, E., Dong, K., Pernodet, N. Biological Rhythms in the Skin. In International Journal of Molecular Sciences (2016); 17(6): 801.