Retinal – jak stosować? na przykładzie nowości marki BasicLab

Składnik, który mocno potrząsa rynkiem kosmetyków anti-aging/pro-aging. Szczególnie po wprowadzeniu nowości BasicLab z retinalem. Ten artykuł powstał we współpracy z marką – dowiesz się z niego wszystkiego co najważniejsze o tym składniku aktywnym, a także poznasz nowości, które marka niedawno wprowadziła. Zaczniemy od podstaw.

Table of Contents

Kilka faktów na temat retinalu

 

 

 • Organiczny związek chemiczny z grupy aldehydów (dlatego nazywamy go także retinaldehydem).
 • Retinaldehyd jest związkiem pośrednim powstającym na drodze przemian retinolu do kwasu retinowego (retinol => retinaldehyd => kwas retinowy).
 • Badania wskazują na bardzo dobre działanie odmładzające już od 0,05%.
 • Retinaldehyd wykazuje działanie antybakteryjne wobec C. Acnes odpowiadających za trądzik.
 • Dodatkowo dobrze współgra z kwasem glikolowym (badano połączenie z 6% kwasem glikolowym) w walce z trądzikiem i pozostającymi po nim bliznami.
 • Produktów z retinalem jest na rynku dużo mniej, a to dlatego, że jeszcze do niedawna laboratorium Pierre Fabre miało 20-letni patent na użycie tej substancji.

Czego możesz się spodziewać po stosowaniu kosmetyków z retinalem?

Retinal stosowany w kosmetykach ma ogromną moc! Jest to jeden z najlepszych składników, które możesz znaleźć w kosmetykach. 

 • Wspomaga odnowę komórkową skóry.
 • Poprawia koloryt skóry.
 • Pomaga odblokować pory.
 • Pogrubia skórę właściwą (ważne w przypadku cery naczyniowej oraz dojrzałej).
 • Spowalnia proces powstawania zmarszczek.

U kogo sprawdzą się kosmetyki z retinalem?

U każdego, kto szuka przeciwstarzeniowych efektów retinoidów, zwłaszcza u tych, którzy stosowali i mogą tolerować retinol lub palmitynian retinylu (słabsze formy), ale nie widzieli oczekiwanych rezultatów. W takim przypadku możesz zwiększyć stawkę aldehydu retinowego, który może być silniejszy i skuteczniejszy w pobudzaniu komórek skóry. Ponadto kosmetyki z retinalem sprawdzą się u osób:

 • z niedoskonałościami i zaskórnikami 
 • z rozszerzonymi porami 
 • z bliznami potrądzikowymi 
 • z przebarwieniami pozapalnymi oraz utrwalonymi (melazmą) 
 • bez sprężystości i z utraconą elastycznością 
 • z pierwszymi oznakami starzenia się skóry 
 • ze zmarszczkami lub dojrzałej 
 • z trądzikiem różowatym 

Kosmetyków z retinalem nie zaleca się do stosowania w czasie ciąży ze względu na to, że produkty stosowane DOUSTNIE mają potwierdzone szkodliwe działanie na płód – w przypadku kosmetyków warto odstawić także w momencie starania się o ciążę, ale to fakt dmuchania na zimne – nie ma badań mówiących o tym, że dawki retinoidów stosowane na skórę mają szkodliwe działanie na płód.

Ile muszę czekać na efekt?

Stosowanie produktów z aldehydem retinowym (podobnie jak w przypadku innych retinoidów) zapewnia korzyści przeciwstarzeniowe w dłuższym okresie. Wykazano, że w stężeniu 0,05% w ciągu czterech miesięcy krem z aldehydem retinowym zmniejsza szorstkość skóry i zmniejsza głębokość zmarszczek, zwiększa grubość skóry i zmniejsza efekty fotostarzenia. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnej reakcji skóry. Czasami efekty możesz zobaczyć zdecydowanie szybciej.

PAMIĘTAJ. Jedynie kwas retinowy jest bioaktywną formą witaminy A – nie jest on jednak stosowany w kosmetykach i jest dostępny tylko na receptę. Kwas retinowy wpływa na odmłodzenie komórek skóry. Dlatego pochodne witaminy A, np. retinol i retinal, aby zadziałały, muszą się przekształcić w kwas retinowy.

Jak często mogę stosować kosmetyki z retinalem?

Wszystko zależy od reakcji i tolerancji Twojej skóry – na początku możesz raz na tydzień (jako nowicjusz retinoidowy), raz na 4 dni, raz na 3 dni, ewentualnie możesz dojść do momentu, że kosmetyk z retinalem będzie Twoim przyjacielem w codziennej pielęgnacji.

Czy maść z witaminą A zastąpi retinol/retinal?

Niestety nie. Maść z witaminą A, którą możesz kupić w aptece bazuje na formie witaminy A jak PALMITYNIAN RETINYLU (Retinyl Palmitate).Jest to najsłabsza i najłagodniejsza forma witaminy A. Nie jest to jednak tak mocna forma jak retinol czy retinaldehyd. I zwróć wagę na etykiety – często producenci kosmetyków na głównej etykiecie piszą wielkimi literami serum „z retinolem” – zwróć uwagę, czy nie jest tam przypadkiem zamieszczony Retinyl Palmitate.

Czy retinal jest lepszy od retinolu?

Retinal nie jest lepszy czy super efektywniejszy od retinolu. Lepiej sprawdzi się w przypadku cery wrażliwej, trądziku różowatego, niedoskonałości.Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mogą stosować retinolu.

Czy retinal mogę stosować cały rok?

Retinal ma większy potencjał do stosowania przez cały rok niż retinol. Jednak najlepiej zacząć budować tolerancję jak najszybciej i zacząć chociażby teraz wczesną wiosną. Jeśli wcześniej nie wprowadzał_ś tego typu substancji to dla uniknięcia przebarwień i mocnych podrażnień nie stosuj w okresie czerwiec-sierpien w trakcie mocnych upałów. Koniecznie też w porannej pielęgnacji stosuj produkt z ochroną SPF.

Jakie kosmetyki stosować, wprowadzając retinal?

Retinal wprowadzaj w pielęgnacji wieczornej. Bardzo ogólny schemat jaki możesz przyjąć?

 • delikatne oczyszczanie, np. Dermatologiczna emulsja myjąca do skóry ultrawrażliwej
 • Serum z retinalem
 • Serum z ceramidami/emul-żel/ serum z trehalozą
 • krem nawilżający, np. Lipidowy krem na zimę.

Obowiązkowo też rano stosujesz krem SPF! 

Co mam wybrać - retinol czy retinal?

To zależy od Ciebie. Trudno mi określić to tu i teraz – obydwa składniki są efektywne i świetne. Jeśli masz cerę wrażliwą, trądzik różowaty – zastosuj retinal – jest większa szansa, że lepiej na niego zareagujesz:) Jeśli obawiasz się retinolu zastosuj retinal. 

Z czym mogę łączyć retinal?

Pamiętaj – co za dużo to nie zdrowo. Moje zalecenie – niech produkt z retinalem będzie jedynym “mocnym” produktem w wieczornej rutynie pielęgnacyjnej. Ewentualnie możesz dołożyć krem z peptydami, ceramidami, trehalozą, niskim stężeniem kwasu glikolowego, niacynamidem na noc. W porannej pielęgnacji dołóż serum antyoksydacyjne – witamina C (lub inne antyoksydany), serum z kwasem salicylowym w przypadku cery trądzikowej.

Unikaj stosowania retinoidów w tym samym czasie (rutynie), co produktów zawierających witaminę C, AHA lub BHA, ponieważ może to zwiększyć prawdopodobieństwo nadwrażliwości i podrażnień. 

Które stężenie retinalu wybrać?

Na początek zawsze najmniejsze (czyli, np. w przypadku BasicLab 0,07%). Gdy stosujesz już retinol i chcesz zamienić na retinal to sprawa jest inna. Nie ma uniwersalnego przelicznika. W związku z tym, że retinol i retinal nie są tymi samymi substancjami nie przełożyć tego 1:1. Świetny przelicznik stworzył BaciLab:) 

 • Jeśli aktualnie używasz serum z retinolem o stężeniu 0.3%, wybierz retinal 0.07% i stosuj go  z taką samą częstotliwością. 
 • Jeśli używasz serum z retinolem o stężeniu 0,5%, zacznij od małego opakowania retinalu 0,07% 15 ml, a po jego zużyciu spróbuj wyższego stężenia retinalu (0,15%). 
 • Jeżeli teraz Twoja skóra jest przyzwyczajona do stężenia retinolu 1%, możesz od razu wdrożyć retinal 0,15%.  
 • Jeśli Twoja skóra kocha retinol 2%, to rekomendujemy pozostanie przy sprawdzonej kuracji lub użycie retinalu 0,15%.

Oczywiście, że nie – gdybym miała to podsumować jednym zdaniem – są to dwa różne surowce chemiczne. Owszem, w cząsteczce jest drobne podobieństwo do retinoidów, ale bakuchiol działa na inne receptory w skórze. Nie wiem też skąd informacja, że nie podrażnia – może podrażnić jak każdy inny związek chemiczny stosowany w kosmetykach. Dodatkowo historia retinolu i retinalu to jedna z szerszych historii stosowania kosmetyków – przebadana w te i we wte. Bakuchiol jest nowym związkiem, więc jeszcze trzeba trochę mu poświęcić uwagi, a z uwagi na ogrom produktów, jakie znajdują się na rynku – niedługi możemy usłyszeć o bakuchiolu trochę więcej. 

Jak wprowadzać bezpiecznie retinal?

Jest kilka zasad, o których musisz pamiętać, wprowadzając retinal do swojej pielęgnacji.

 1. Nie stosuj retinalu, jeśli masz problem z barierą hydrolipidową – takie produkty wprowadza się, gdy bariera hydrolipidowa jest w bardzo dobrym stanie. 
 2. Bezwględnie aplikuj wysoką ochronę przeciwsłoneczną (ja wciąż jestem za stosowaniem kremów SPF i będę!). 
 3. Zaczynaj od najmniejszego stężenia, po wykończeniu kosmetyku (czas ok. 3 miesięcy) możesz przejść do większego – obserwuj skórę.
 4. Jeśli miał_ś dłuższą przerwę od stosowania retinalu (lub retinolu), np. ze względu na ciążę, to także zaczynaj od najmniejszego stężenia.
 5. Zalecam stosowanie serum raz dziennie, wyłącznie w pielęgnacji wieczornej, na oczyszczoną i suchą skórę (w sensie nie super mokrą zaraz po toniku), omijając okolice oczu.
 6. Na początku wprowadzania retinalu do pielęgnacji aplikujemy go samodzielnie, aby obserwować reakcję skóry (bez nakładania mocno stężonych toników, kremów z kwasami).
 7. nie zdziw się, jeśli skóra będzie w pierwszych tygodniach lekko podrażniona (może, ale nie musi). Możesz zaobserwować zaczerwienienie, przesuszenie czy podrażnienie skóry, a także jej łuszczenie się – jest to wynik budowania się tolerancji skóry na tę substancję aktywną – zadbaj o barierę hydrolipidową. 

Nowości w ofercie BasicLab - pielęgnacyjni agenci?

BasicLab to prężnie rozwijająca się, dobrze znana, polska marka kosmetyczna. Stawia przede wszystkim na zaawansowaną technologię, wiedzę i doświadczenie, które mają się przekładać na efektywne formuły kosmetyków. W wielu produktach nie znajdziemy substancji zapachowych, jak już się pojawiają, to te z grupy hipoalergicznych. Co równie istotne, marka w sposób transparentny informuje klienta o najważniejszych substancjach aktywnych oraz ich stężeniach. Ostatnio wprowadzane nowości zaowocowały niemałym zainteresowaniem oraz licznymi pozytywnymi opiniami. Przyjrzymy się trzem produktom:

 •     dermatologicznej emulsji do skóry ultrawrażliwej,
 •     korygującemu serum z retinalem 0,07%, fitosfingozyną i karnozyną 2.0,
 •     korygującemu serum z retinalem 0,15%, kompleksem czynnika wzrostu 2%, fitosfingozyną, karnozyną 2.0.

Co znajdziesz w produktach BasicLab?

3-O-etylowy kwas askorbinowy

(INCI: 3-O-Ethyl Ascorbic Acid)

ciekawa pochodna kwasu askorbinowego – rozpuszcza się zarówno w olejach, jak i w wodzie.  Wysoka stabilność oraz bardzo dobra przenikalność zdecydowanie wyróżnia tę formę spośród konkurencji. No i oczywiście działanie! Poza działaniem antyoksydacyjnym oraz rozjaśniającym dodatkowo wycisza stany zapalne i zaczerwienienia. Świetna opcja dla wrażliwców!

Ceramidy (INCI: Ceramide NP, Ceramide AP)

dobrze wszystkim znane “spoiwo/cement” między komórkowy – świetnie wspierają odbudowę skóry oraz jej proces regeneracji

Karnozyna (INCI: Decarboxy Carnosine HCl)

wykazuje działanie antyoksydacyjne, anti-aging, przeciwzapalne, zapobiega skutkom fotostarzenia

Koenzym Q10 i Witamina E (INCI: Ubiquinone, Tocopherol)

silny i efektywny duet przeciwutleniaczy

Fitosfingozyna (INCI: Phytosphingosine)

korzystnie wpływa na odbudowę bariery lipidowej naskórka, działa przeciwzapalnie

Kompleks naturalnego czynnika wzrostu (INCI: Nicotiana Benthamiana Hexapeptide-40 sh-Polypeptide-76)

pochodzące z rośliny Nicotiana Benthamiana substancje peptydowe wzmacniające efekty retinalu

Jako pierwsze na tapet bierzemy produkty, które wzbudzają najwięcej emocji. Agent 0,07 (naprawdę świetne dobranie stężenie, tak na poważnie i kinematograficznie ;)) oraz produkt dla bardziej zaawansowanych, zawierający 0,15% retinalu. Są to pierwsze kosmetyki w asortymencie BasicLab, wykorzystujące retinaldehyd.

Postać: Obydwa produkty mają formułę lekkiego serum, o żółtawym zabarwieniu. Są bezzapachowe, co jest szczególnie istotne dla osób wrażliwych.

Zapach: Neutralny zapach surowców, wręcz nieodczuwalny. Nie ma dodanej kompozycji zapachowej.

Dla kogo? Zdecydowanie dla osób, chcących działać przeciwstarzeniowo, zmagających się z przebarwieniami pozapalnymi oraz posłonecznymi. Sprawdzi się także dla osób zmagających się z trądzikiem (jednak pamiętajcie, jeśli problem jest poważny, zaawansowany, zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem czy kosmetologiem).

Kiedy stosować? Wieczorem 🙂

Skład INCI: Aqua, Shea Butter Ethyl Esters, Propanediol, Squalane, Dibutyl Adipate, 3-O-Ethyl Ascorbic Acid, Polyglyceryl-6 Stearate, Propylheptyl Caprylate, Pentylene Glycol, Cetearyl Alcohol, Tocopherol, Ceramide NP, Ceramide AP, Decarboxy Carnosine HCl, Phytosphingosine, Borago Officinalis Seed Oil, Ubiquinone, Phospholipids, Retinal, Ascorbic Acid, Arginine, Potassium Cetyl Phosphate, Hydroxystearic Acid, Caprylic/Capric Triglyceride, Glycerin, Polyglyceryl-6 Behenate, Xanthan Gum, Hydroxyacetophenone

Moja opinia: Produkt uwielbiam za bardzo dobrą bazę (estry masła shea, świetne konserwanty, propanediol, skwalan, nowoczesne i stabilne emulgatory). Poza tym retinal jest połączony ze świetnymi składnikami – przy tego typu produkcie (co też wpływa na cenę) nie potrzebujesz już innego serum ww wieczornej pielęgnacji. Dodatkowo będzie też bardzo dobre dla osób, które zaczynają dopiero przygodę z retinoidami. Ten produkt możesz zacząć stosować nawet latem – przy obowiązkowym stosowaniu ochrony SPF.

Skład: Aqua, Shea Butter Ethyl Esters, Propanediol, Squalane, Dibutyl Adipate, 3-O-Ethyl Ascorbic Acid, Polyglyceryl-6 Stearate, Propylheptyl Caprylate, Pentylene Glycol, Cetearyl Alcohol, Caprylic/Capric Triglyceride, Glycerin, Tocopherol, Nicotiana Benthamiana Hexapeptide-40 sh-Polypeptide-76, Decarboxy Carnosine HCl, Phytosphingosine, Ceramide NP, Ceramide AP, Retinal, Phospholipids, Borago Officinalis Seed Oil, Ubiquinone, Ascorbic Acid, Arginine, Hydroxystearic Acid, Polyglyceryl-6 Behenate, Potassium Cetyl Phosphate, Butylene Glycol, Xanthan Gum, Hydroxyacetophenone

Moja opinia: Jak w przypadku poprzednika – świetna baza, uzbrojona w jeszcze lepsze składniki aktywne – tutaj mamy do czynienia z czynnikami wzrostu. Produkt dla osób bardziej zaawansowanych, ale nie obawiaj się go aż tak. Cała kompozycja produktu została opracowana tak, aby łagodzić skutki ewentualnych podrażnień. Latem, jeśli chcesz zacząć stosować retinal, stosuj jednak Agenta 0,07 – ten produkt zostaw obie na jesień:) 

Wypuszczenie na rynek delikatnego produktu do oczyszczania twarzy to był naprawdę genialny pomysł! Z kilku powodów. W trakcie stosowania produktów z kwasami czy retinoidów, skóra ma tendencję do przesuszenia czy podrażnień. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym – sezon grzewczy może niekorzystnie wpływać na poziom nawilżenia. Bardzo istotne jest delikatne oczyszczanie, które dodatkowo nie pogorszy stanu cery. Emulsja BasicLab to ultradelikatna propozycja, stworzona z myślą o wrażliwych skórach. Produkt skutecznie oczyszcza, jednocześnie łagodząc i zapobiegając ucieczce wody z naskórka.

Skład jest świetnie dopracowany pod kątem pielęgnacji i oczyszczania każdego typu cery. Zobacz!

Caprylyl/Capryl Glucoside, Sucrose Stearate

łagodne substancje myjące

Estry masła shea, trójglicerydy kaprylowo-kaprynowe, skwalan, olej z nasion ogórecznika lekarskiego (INCI: Shea Butter Ethyl Esters, Caprylic/Capric Triglyceride, Squalane, Borago Officinalis Seed Oil

elementy tłuszczowe, które ograniczają nadmierną ucieczkę wody z naskórka (TEWL) już na etapie oczyszczania

Pantenol i allantoina (INCI: Panthenol, Allantoin)

substancje o właściwościach nawilżających i łagodzących, przyspieszają proces regeneracji naskórka

Inulina, alfa-glukan oligosacharyd, beta glukan (INCI: Inulin, Alpha-Glucan Oligosaccharide)

dbają o mikrobiom skóry

Beta Glukan (INCI: Betaglucan)

uaktywnia i wspiera naturalne mechanizmy obronne skóry

Ceramidy (INCI: Ceramide NP, Ceramide AP)

dobrze wszystkim znane “spoiwo/cement” między komórkowy – świetnie wspierają odbudowę skóry oraz jej proces regeneracji

Xylitylglucoside, anhydroksylitol, ksylitol, glukoza (INCI: Xylitylglucoside, Anhydroxylitol, Xylitol, Glucose

cukry i pochodne curkowe – substancje o właściwościach nawilżających

Pantawityna (INCI: Saccharide Isomerate)

poprawia nawilżenie, wygładza, poprawia miękkość i gładkość skóry, redukuje zaczerwienienie 

Skład: Aqua, Cetearyl Alcohol, Shea Butter Ethyl Esters, Caprylic/Capric Triglyceride, Caprylyl/Capryl Glucoside, Glycerin, Squalane, Glyceryl Stearate SE, Panthenol, Sucrose Stearate, Inulin, Betaglucan, Ceramide NP, Ceramide AP, Alpha-Glucan Oligosaccharide, Xylitylglucoside, Anhydroxylitol, Xylitol, Glucose, Saccharide Isomerate, Borago Officinalis Seed Oil, Gluconolactone, Allantoin, Tocopherol, Calcium Gluconate, Lactic Acid, Citric Acid, Sodium Citrate, Xanthan Gum, Polyaminopropyl Biguanide, Sodium Benzoate

Moje zdanie: Bardzo dobra emulsja ze świetnymi składnikami aktywnymi – ma na tyle dobry skład, że czasami zostawiam ja na dłużej tuż po umyciu twarzy, aby składniki miały ciut więcej czasu, żeby zadziałać. Mamy tutaj komplet składników nawilżających, oczyszczających, łagodzących. Emulsja nie zostawia uczucia „niedomycia”, nie tworzy po zmyciu ciężkiej okluzji, jest łagodna dla okolicy oka. 

Dla kogo? Tak naprawdę delikatne oczyszczanie jest wskazane przy każdym typie cery 😊 Ale w szczególności mówimy tutaj o cerach wrażliwych, suchych, odwodnionych, zmagających się z AZS, w trakcie kuracji dermatologicznych, kosmetologicznych.

Zapach: Neutralny zapach surowców, wręcz nieodczuwalny. Nie ma dodanej kompozycji zapachowej.

Kiedy stosować? Rano, wieczorem. Jest to kosmetyk, który sprawdzi się również do demakijażu.

Na Instagramie mam jeszcze dla Was zestawienie najcześciej zadawanych pytań na temat produktów marki BasicLab w formie Q&A. 

Podsumowując: Patrząc się na całą trójkę, to naprawdę świetnie przemyślane i skomponowane produkty. Bazują na zaawansowanych substancjach, niczym agenci specjalni skupiają się na konkretnych celach. Dodatek delikatnej emulsji oczyszczającej do produktów z retinalem, tworzy bardzo zgrany duet. Czy mieliście okazję przetestować nowości marki BasicLab? A może jesteście wierni innym produktom? Dajcie znać w komentarzu!

Artykuł przygotowany po raz pierwszy z pomocą Agnieszki Kuklewicz jako współautora!

Jeśli chcesz doczytać więcej:

 • Creidi, Pierre, et al. „Profilometric evaluation of photodamage after topical retinaldehyde and retinoic acid treatment.” Journal of the American Academy of Dermatology 39.6 (1998): 960-965.
 • Fluhr, J. W., et al. „Tolerance profile of retinol, retinaldehyde and retinoic acid under maximized and long-term clinical conditions.” Dermatology 199.Suppl. 1 (1999): 57-60.
 • Mukherjee, Siddharth, et al. „Retinoids in the treatment of skin aging: an overview of clinical efficacy and safety.” Clinical interventions in aging 1.4 (2006): 327.
Magdalena Kaczanowicz

Cześć! Cieszę się, że tu jesteś i chcesz poczytać o świecie chemii w kosmetykach! Zapraszam do mojego świata:) Jestem pasjonatką chemii, kosmetyków i wszystkiego co z chemią związane. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej:)

All posts

No Comments

Leave a Reply

Akceptuję zasady Polityki prywatności

O MNIE

Cześć kosmetyczny freaku!

Witaj w świecie chemii kosmetycznej, gdzie obalam mity, edukuję i jestem dla Ciebie:) Więcej o mnie

Magda

KONTAKT ZE MNĄ

LOOKFANTASTIC

PARTNER CENEO

TUTAJ POWINIEN ZNALEZC SIE OPIS OBRAZKA

Uwielbiam ten sklep

×