[ez-toc]
Temat jest dość ciekawy i specyficzny – wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni, by stosować retinol wieczorem. Ale mały spoiler – można go też stosować w porannej pielęgnacji. Na rynku pojawia się już wiele tego typu produktów, które są nawet połączone z filtrami SPF.
Przeczytaj na początek!
- (spoiler) Retinol można stosować w porannej pielęgnacji, jeśli masz taką ochotę, ale to wszystko ZALEŻY!
- Nie rzucaj się od razu w porannej pielęgnacji na wysokie stężenia retinolu! Jeśli producent deklaruje, że można używać go rano to znaczy, że stężenie jest dość niskie!
- Receptury produktów, które przejrzałam, a które deklarowane są w porannej pielęgnacji, to receptury złożone. Zawierają mnóstwo dodatkowych składników wspierających barierę ochronną skóry, nie tylko sam retinol!
- Zawsze stosujemy ochronę SPF jako zabezpieczenie i fotoprotekcję! Nie tylko przy stosowaniu retinolu;)
- Badania, które przejrzałam, opierają się też na retinolu, jak i wysokich stężeniach palmitynianu retinolu (a wiemy, że to nie do końca rzeczy do porównania).
- To jest moje spojrzenie w oparciu o receptury wiedzę, badania. Jeśli jednak nie chcesz stosować retinolu rano i nie masz takiej potrzeby to nie stosuj! To Ty masz się czuć dobrze z pielęgnacją.
Retinol stosowany w produktach rano – z punktu widzenia skóry
- W przeszłości dermatolodzy zalecali pacjentom stosowanie retinolu na noc, ponieważ wcześniejsze preparaty i w nich retinol, były wrażliwe na światło słoneczne. Jednak współczesne produkty z retinolem mają zwykle łagodniejsze formuły i coraz częściej w prasie zagranicznej pojawiają się głowy wielu dermatologów, że przy dobrej recepturze można retinol stosować rano w połączeniu z ochroną SPF.
- Nowa generacja produktów i receptur powoli uwalnia retinol w głąb skóry, minimalizując efekt podrażnienia, dając elastyczność stosowania zawsze wtedy, gdy pasuje do Twojej codziennej rutyny. Skóra jest bezpieczna. ALE TO MUSI BYĆ DOBREJ JAKOŚCI PRODUKT! Produkt, którego producent zadeklaruje Ci taką informację, że jego retinol można stosować rano (podejście Madzi – pytaj producenta)!
Retinol stosowany w produktach rano – z punktu widzenia receptury
Jest ogrom metod stabilizacji retinolu za pomocą samej receptury. Nie ma więc obawy, że po nałożeniu na skórę w trakcie dnia retinol się zdestabilizuje. Ale podkreślam – to musi być DOBRA RECEPTURA!
Jest różnica, czy produkt zawiera antyutleniacze, alkohol (większa stabilizacja), czy jest to forma żelowa, emulsyjna, czy olejowa receptury i jeszcze milion rzeczy. 🙂
W przypadku stabilizacji naprawdę można wiele osiągnąć. Zawsze jednak liczy się całość receptury. Ale dzisiejsze receptury różnią się od tych, które były obecne na rynku może jeszcze 2-3 lata temu:).
Stabilność retinolu i zmniejszenie jego potencjału drażniącego otrzymywano przy SPF wartości 15. Jednak nawet taki produkt nie traktowałabym jako SPF i na niego nakładała dodatkowe zabezpieczenie w postaci kremu SPF 30
Retinol i filtry SPF w jednym produkcie – czy to ma sens?
Jak najbardziej! To jest absolutna nowość na rynku, bo:
- niewielu formulatorów chce podejść do tego tematu, obawia się go,
- w naszym kraju dopiero przekonujemy się do stosowania kremów z filtrem i retinolem, a co dopiero w połączeniu tego rano i w jednym produkcie,
- retinol jest dość niestabilnym surowcem – rozkłada się w kontakcie z promieniowaniem słonecznym, powietrzem, jonami metali, wodą, przy wzroście temperatury. Ale pamiętaj, że mówimy tu o 100% cząsteczce, która nie jest ubrana w recepturę:)
Przechodząc do meritum – połączenie to ma sens. Filtry UV, gdy są odpowiednio dobrane, mogą stabilizować retinol zapobiegać jego degradacji w czasie tzw. PAO.
Może to się wydawać dziwne, ale tu jest i sens, i logika.
Filtry chemiczne, które stabilizują retinol w recepturach:
- Butyl Methoxy Dibenzoylmethane (tzw. Avenobenzone) – najlepszy pod kątem utleniania retinolu (podwpływem tlenu dla jasności)
- Ethylhexyl Methoxycinnamate (Octinoxate)
- Benzophenone-3
- 4-methylbenzylidene Camphor
- Octocrylene
Dodatkowo KILKA (nie kilkanaście) badań wskazywało na to, że filtry UV mogą zmniejszać potencjał drażniący retinolu w recepturach. Jest to spowodowane tym, że same filtry oprócz stabilizacji retinolu w recepturze dodatkowo zmniejszają szybkość konwersji witaminy A w kwas retinowy, zmniejszając jej efekt podrażnieniowy i zwiększając efektywność w czasie.
I jeszcze jedna ciekawostka – znaleziona przy okazji:
Butylated Hydroxytoluene – w recepturach znajdziesz go jako BHT – najlepiej chroni retinol przed rozpadem pod wpływem promieniowania UV i ciepła. Radzi sobie lepiej niż naturalne antyoksydanty.
Jak ze stabilnością retinolu w produktach nakładanych rano?
Tutaj chcę zwrócić Twoja uwagę na to, że na stabilność retinol wpływa wiele czynników. Najważniejsze z nich to:
- opakowanie, w którym przechowywana jest masa kosmetyczna z retinolem – zarówno rodzaj opakowania (pompka, słoiczek), jak i rodzaj materiału, z którego jest wykonane opakowanie,
- dodatkowe składniki w recepturze, które wzmacniają działanie retinolu (boostery, stabilizatory),
- rodzaj receptury – czy jest to receptura żelowa, czy jest to receptura emulsyjna,
- surowiec, który jest dodawany do receptury – czy jest to czysty retinol, czy może w jakiś sposób stabilizowany różnymi cząsteczkami/technologiami/mikrokapsułkowaniem itp.
Dlatego też ocenianie efektywności na podstawie jedynie stężenia i INCI na etykiecie ze słowem “Retinol” nie jest dobrą metodą na porównywanie efektywności produktów.
Dla zainteresowanych
To, że są przeprowadzone badania, warto traktować jako pewien kierunek – każdą recepturę warto przebadać pod kątem stabilności retinolu. Te badania, które znalazłam, wiele oferują, ale też są to bardzo proste emulsje lub retinol rozpuszczony po prostu w czymś. 🙂 Zawsze można jednak na ten temat poczytać:)
- Patent na temat połączenia filtrów chroniących przed UVA https://patents.google.com/patent/ES2223752T3/en
- Stabilność retinolu i palmitynian retinolu w połączeniu z niektórymi filtrami UV https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12062504/
- Połączenie filtrów UV w recepturze z witaminami A, C, E Photostability and efficacy studies of topical formulations containing UV-filters combination and vitamins A, C and E
- Vitamin A palmitate photostability and stability over time – w połączeniu z filtrami UV i w różnych recepturach
Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania to pisz śmiało!