Przejdź do treści

Alpha-Arbutin

Arbutyna. Jest naturalnym składnikiem kosmetycznym pozyskiwanym z jagód mącznicy lekarskiej, borówki brusznicy oraz z liści gruszy pospolitej i bergenii. Ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne i rozjaśniające, stanowi jeden z najefektowniejszych substancji depigmentacyjnych pochodzenia naturalnego.

Naturalny hydrochinon

Arbutyna jest związkiem chemicznym w postaci beta lub alfa glikozydu hydrochinonu, którego produktem rozkładu jest hydrochinon i stąd nazywana jest naturalnym hydrochinonem. Jest też dla hydrochinonu alternatywą z uwagi na ograniczenia wprowadzone w jego stosowaniu w krajach Unii Europejskiej z powodu jego toksycznego działania.

Arbutyna występuje w postaci naturalnej w liściach bergenii Bergenia crassifolia i B. cordifolia, w liściach gruszy pospolitej Pirus communis (zawierają 2-20% arbutyny), w liściach mącznicy lekarskiej Arctostaphylos uva-ursi (4,5-12% arbutyny), w liściach borówki brusznicy Vaccinium vitis idaea, w rodzinie wrzosowatych Ericaceae.

Arbutyna – działanie

Alfa-arbutyna działa na zasadzie zahamowania aktywności tyrozynazy i DOPA, dzięki czemu nie zachodzi biosynteza melanin.
Badania wykazały iż alfa-arbutyna działa synergistycznie z innymi związkami usuwającymi niepożądany barwnik i działającymi na wielu różnych etapach procesu pigmentacji. Takimi składnikami są: dipalmitynian kojowy (hamuje tyrozynazę), aloes (hamuje tyrozynazę), witamina C – kwas L-askorbinowy i witamina C – tetraizoplamitynia askorbylu (wychwytują wolnych rodniki tlenowe i chronia skóre przed działaniem promieniowania słonecznego), niacynamid (hamuje przechodzenie melanosomów z melanocytów do naskórkowych keratynocytów), kwas alfa-liponowy (wychwytuje wolne rodniki tlenowe i chroni skórę przed stresem oksydacyjnym), kwasy hydroksylowe (zmniejszają spójność naskórka i powodują szybsze złuszczenie zabarwionych keratynocytów oraz zwiększają przenikalność innych substancji rozjaśniających skórę). Efektywność powyższych składników znacznie wzrasta gdy zostaną zastosowane w jednej formulacji aplikowanej miejscowo na skórę z przebarwieniami.

https://www.vichy.pl/blog/arbutyna-czy-faktycznie-jest-toksyczna/vmag64709.aspx

https://www.zrobsobiekrem.pl/pl/p/Arbutyna/218?utm_source=shoper&utm_medium=shoper-cpc&utm_campaign=shoper-kampanie-google&shop_campaign=3431557113&gclid=CjwKCAiAtej9BRAvEiwA0UAWXqvEP4xF9ZAV3iwtJrF5XJqHerrjfR1EleLuiz-edVIHwk1EDcUCKhoCYBoQAvD_BwE
« Wróć do składników