Wielokrotnie spotkałam się z przekonaniem, że płynu micelarnego nie trzeba zmywać. I na początku powiem Ci, że to zależy – zależy pod wielu czynników:)

Czym jest płyn micelarny?
Płyn micelarny to roztwór substancji myjącej (lub myjących) w wodzie. Substancje, które najczęściej znać z żeli do mycia twarzy tylko w zdecydowanie mniejszym stężeniu (mówimy tu max o 5%, gdzie w żelach ich stężenie może sięgać nawet 60%). Nawet w tak małych stężeniach substancje myjące naturalnie tworzą micele – sam środek powierzchniowo czynny składa się z „główki” i „ogonka”. Ogonek lubi brud i go do siebie przyciąga zamykając go w formie miceli. Najlepiej proces usuwania brudu pokazuje grafika niesamowitego profilu @chemist.confession – czy myjesz twarz żelem, czy płynem micelarnym – proces jest ten sam.

W przypadku żelu do mycia wszystko usuwa woda, w przypadku płynu micelarnego – wacik nasączony tym płynem. I nie wiesz też, czy dobrze tym wacikiem przetarłaś twarz:)
Jakie czynniki wpływają na to, że płyn należy zmyć lub nie?
- Nie wszystkie płyny micelarne zmywają dobrze – wszystko zależy od substancji, na której bazują.
- Rodzaj Twojej cery – nie wszystkie cery tolerują chociażby najmniejszą ilość detergentu (substancji myjącej) na skórze.
- Składu danego płynu micelarnego – czyli co odpowiada za mycie i jakie składniki towarzyszą dodatkowo całej formulacji. Często produkty nie zawierają detergentów, a pełnią funkcję płynu micelarnego:)
Nie wszystkie płyny dobrze usuwają makijaż
Dla mnie najważniejsza rzecz – płyn micelarny służy do demakijażu – jest to pierwszy etap oczyszczenia skóry, dopiero potem następuje konkretne oczyszczenie. Żeby Ci uzmysłowić jak działają niektóre płyny micelarne – posłużę się genialnym testem, który przeprowadziła strona www.chemistconfession.com.


Jak widać najlepiej z oczyszczaniem radzi sobie BIODERMA Sensibio H2O. Dlatego tak się dzieje? Zerknijmy na składy płynów micelarnych.

BIODERMA SENSIBIO H2O
AQUA/WATER/EAU, PEG-6 CAPRYLIC/CAPRIC GLYCERIDES, ALOE BARBADENSIS LEAF EXTRACT, CUCUMIS SATIVUS (CUCUMBER) FRUIT EXTRACT, MANNITOL, XYLITOL, RHAMNOSE, FRUCTOOLIGOSACCHARIDES, LECITHIN, GINKGO BILOBA LEAF EXTRACT, CAMELLIA SINENSIS LEAF EXTRACT, PROPYLENE GLYCOL, DISODIUM EDTA, CETRIMONIUM BROMIDE, SODIUM HYDROXIDE, CITRIC ACID. [BI 666]
Bioderma bardzo dobrze oczyszcza i ma cudowne badania na cerze wrażliwej – możesz zmyć, ale nie musisz – zależy jak mocno oczyścisz płynem skórę. A do tego lecytyna w składzie, która ma budowę podobną do detergentów, ale usuwa zanieczyszczenia, nie będąc surfaktantem:)

LOVING ECO NATURALNY NAWILŻAJĄCY PŁYN MICELARNY DO DEMAKIJAŻU TWARZY I OCZU 200 ML
Aqua, Centaurea Cyanus Flower Water, Maltooligosyl Glucoside/Hydrogenated Starch Hydrolysate, Glycerin, Ficus Carica Extract, Gossypium Herbaceum Seed Extract, Linum Usitatissimum (Linseed) Seed Extract, Caprylyl/Capryl Glucoside, Parfum, Sodium Cocoyl Glutamate, Polyglyceryl-5 Oleate, Sodium Phytate, Sodium Hydroxide, Glyceryl Caprylate, Benzyl Alcohol, Dehydroacetic Acid.
No i tutaj sytuacja jest inna – bo za mycie odpowiada specjalny składnik z syropu kukurydzianego – podkreślony – nie działa jak typowy detergent i może zostać na skórze, bo ma działanie nawilżające – tego płynu micelarnego nie trzeba zmywać.

GREEN PHARMACY PŁYN MICELARNY 3 w 1 RUMIANEK
Aqua, Glycerin, Sodium Cocoamphoacetate, Polysorbate-20, Maltooligosyl Glucoside/Hydrogenated Starch Hydrolysate, Propylene Glycol, Chamomilla Recutita Flower Extract, Panthenol, Citric Acid, Tetrasodium EDTA, DMDM Hydantoin, Iodopropynyl Butylcarbamate.
No dobra, tu sytuacja jest inna – mamy też magiczny składnik z syropu kukurydzianego, ale też wysoko w składzie przed nim normalne substancje myjące – niestety zakładam, że jeśli nie zmyjesz tego płynu micelarnego, możesz po jakimś czasie czuć podrażnienie. DLA MNIE PRODUKT DO ZMYCIA

MIXA OPTYMALNA TOLERANCJA
Aqua/Water, Hexylene Glycol, Glycerin, PEG-60 Hydrogenated Castor Oil, Poloxamer 184, Disodium Cocoamphodiacetate, Disodium EDTA, Citric Acid, Panthenol, Polyaminopropyl Biguanide.(F.I.L. B164981/1)
Ten produkt zdecydowanie bym zmyła – jest przeznaczony do cery wrażliwej, ale oprócz gliceryny i pantenolu nie ma tu też za bardzo nic dobrego dla skóry – a wysoko w składzie są aż 3 substancje myjące, lepiej jednak zmyć ten produkt.

GARNIER SKIN NATURALS „RÓŻOWY”
Aqua/Water, Hexylene Glycol, Glycerin, Disodium Cocoamphodiacetate, Disodium EDTA, Poloxamer 184, Polyaminopropyl Biguanide (B162919/4).
No najkrótszy skład świata:):):):) Ale tutaj mam zgrzyt – są tylko 2 substancje myjące – ale na podstawie składu nie potrafię ocenić, czy stężenie Disodium Cocoamphodiacetate jest wysokie czy nie – zobacz, jak na ten płyn reaguje Twoja skóra – jak tam proponuję zmywać, bo nigdy nie wiesz, czy makijaż jest dobrze usunięty. Ale obserwuj.

NATURATIV PŁYN MICELARNY
Aqua, Rosa Damascena Flower Water, Rosmarinus Officinalis Leaf Water*, Glycerin, Lavandula Angustifolia Flower Water*, Maltooligosyl Glucoside/Hydrogenated Starch Hydrolysate, Centella Asiatica Extract, Capryryl Capryl Glucoside, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Citric Acid, Sodium Phytate
Kolejny przykład produktu, którego nie ma potrzeby zmywać – właściwości myjące ma charakterytyczny związek nawilżający z syropu cukrowego i tylko jeden składnik myjący – ten produkt to myjący super tonik dla mnie:) I naprawdę nie trzeba go zmywać.

EVELINE OCZYSZCZAJĄCY PŁYN MICELARNY
Aqua, PEG-6 Caprylic/Capric Glycerides, Propanediol, Niacinamide, Propylene Glycol, Cucumis Sativus Fruit Extract, Parfum, Panthenol, Cetrimonium Bromide, Disodium EDTA, Xylitylglucoside, Anhydroxylitol, Xylitol, Glucose, Glycerin, Hydrolyzed Algin, Zinc Sulfate, Sodium Hydroxide
Tutaj jest trochę przypadek Biodermy – wysoko w składzie jest substancja myjąca, ale PEGi to jedne z bardziej efektywnych związków myjących bez efektu podrażnienia – więc tutaj trzeba spróbować – moim zdaniem obserwacja Twojej cery pokaże, czy należy go zmyć, czy nie.

VIANEK PŁYN MICELARNY Z NAGIETKIEM
Aqua, Decyl Glucoside, Glycerin, Calendula Officinalis Flower Extract, Propanediol, Panthenol, Prunis Armeniaca Kernel Oil, Hippophae Rhamnoides Oil, Lecithin, Citric Acid, Phytic Acid, Cocamidopropyl Betaine, Benzyl Alcohol, Parfum, Dehydroacetic Acid, Benzyl Salicylate, Hexyl Cinnamal, Lilial, Coumarin
W przypadku tego składu mam wątpliwości i powiem szczerze, że nie wiem – Decyl Glucoside jest słabym detergentem jeśli chodzi o efektywność usuwania makijażu, ale jest podbity w składzie lecytyną, która może podbić mycie – skóra do obserwacji, jest wiele substancji towarzyszących, więc dla mnie nie będzie niczym złym, jak nie zmyjesz. Ale najpierw zobacz, jak bardzo efektywnie usuwa makijaż.

GARNIER BIO PŁYN MICELARNY
Aqua / Water, Hordeum Vulgare Stem Water*, Propanediol, Glycerin, Melissa Officinalis Flower/Leaf/Stem Water*, Sodium Chloride, Sodium Cocoyl Glutamate, Sodium Hydroxide, Sodium Phytate, Arginine, Coco-Betaine, Alcohol, Disodium Cocoyl Glutamate, Caprylyl/Capryl Glucoside, Citric Acid, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Salicylic Acid, Parfum /Fragrance (F.I.L B242268/1).
Tutaj mamy aż 4 substancje myjące – ale z drugiej strony są bardzo słabe i nie jestem przekonana, czy produkt ten będzie efektywnie zmywał makijaż. Do spróbowania – na moje oko zmyłabym.

BIELENDA FRESH JUICE
Aqua (Water), Citrus Limon (Lemon) Fruit Extract, PEG-6 Caprylic/Capric Glycerides, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Juice, Panthenol, Glycerin, Hydrolyzed Glycosaminoglycans, Hyaluronic Acid, Disodium EDTA, Cetrimonium Bromide, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Potassium Sorbate, Parfum (Fragrance), Limonene.
Jeszcze inny ciekawy przykład produktu – jest tu owszem jeden myjący, ale wspomagany przez Hydrolyzed Glycosaminoglycans, które też mają właściwości do usuwania brudu. Do obserwacji – przy mocnym makijażu bym zmyła, ale obserwuj, czy dobrze oczyszcza.

FACEBOOM WODA MICELARNA
Aqua (Water), Propanediol, Citrus Aurantium Amara (Orange) Flower Water, Camellia Sinensis (Tea) Leaf Water, Trehalose, Betaine, Disodium Cocoyl Glutamate, Sodium Lactate, Lactic Acid, Proline, Polyglyceryl-6 Caprylate, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Sodium Salicylate, Benzyl Alcohol, Parfum (Fragrance), Benzyl Salicylate, Citronellol, Hexyl Cinnamal, Geraniol, Linalool, Limonene
No nie powiem, mega ciekawy skład – jestem ciekawa tylko jak z efektywnością – jeśli dobrze usuwa makijaż to nie trzeba go zmywać, ale bardziej mi tutaj ten produkt pasuje na tonik niż płyn micelarny:) Ale jeśli ktoś próbował to niech da znać.

UZDROVISCO PŁYN NIE-MICELARNY
Aqua/Water, Maltooligosyl Glucoside, Glycerin, Hydrogenated Starch Hydrolysate, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Tasmannia Lanceolata Fruit/Leaf Extract, Gluconolactone, Caprylyl Glycol, Hydroxyacetophenone, 1,2-Hexanediol
No tego produktu nie trzeba zmywać, bo tu nie ma substancji myjących – jest związek, który oczyszcza skórę, ale nie jest detergentem:) Stąd płyn nie-micelarny:)
Płyn micelarny vs. tonik?
Zacznijmy od podstawowej różnicy między płynem micelarnym a tonikiem. Ten pierwszy to produkt oczyszczający – zawiera micele, które przyciągając tłuszcz i brud, znakomicie radzą sobie z usuwaniem resztek makijażu, zanieczyszczeń i sebum. Tonik natomiast, jak wskazuje sama nazwa, jest kosmetykiem tonizującym – ma za zadanie przywrócić neutralne pH skóry po myciu (jeśli Wasz żel myjący narusza naturalne pH skóry), dzięki czemu odzyskuje ona równowagę, nie przesusza się i jest mniej narażona na rozwój bakterii (które atakują wtedy, gdy pozbawiona płaszcza ochronnego cera jest wyjałowiona i ma pH zasadowe).
Wiele osób pisze, że płyny micelarne należy zmyć, bo zawierają detergenty, które zostawiamy na twarzy, a przecież tak byśmy nigdy nie zrobili ! NIEPRAWDA! Podobne detergenty, które są w płynach micelarnych są stosowane jako solubilizatory w TONIKACH. Solubilizator pomaga formulatorom rozpuścić w wodzie składnik olejowy (najczęściej kompozycję zapachową), która bez solubilizatora by się nie rozpuściła. A toników nie zmywasz z twarzy prawda?
Składy toników – zobacz, że też zawierają substancje myjące:)
Zobacz składy toników i zaznaczone substancje myjące, które też występują w płynach micelarnych:
Ziaja Rumiankowa, tonik rumiankowy: Aqua (Water), Propylene Glycol, Panthenol, Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract, PPG-26-Buteth-26, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Sodium Benzoate, 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol, Parfum (Fragrance), Hexyl Cinnamal, Citronellol, Geraniol, Citric Acid.
Bandi Pure Care, morski tonik odświeżająco-kojący: Aqua/Water, Propylene Glycol, Hamamelis Virginiana (Witch Hazel) Leaf, Panthenol, Polysorbate 20, Trideceth-9, PEG-5 Ethylhexanoate, Sodium Carrageenan, Citric Acid, Maris Sal (Sea salt), Parfum/Fragrance, Alcohol, Ethylhexylglycerin, Phenoxyethanol, CI 42090.
La Roche-Posay Fizjologiczne pH, tonik kojący: Aqua / Water, Peg-8, Glycerin, Peg-60 Hydrogenated Castor Oil, Poloxamer 124, Citric Acid, Diglukonian Chlorheksydyny, Parfum / Fragrance.
Iwostin Purritin, tonik oczyszczający, skóra tłusta: Aqua, PEG-6 Caprylic/Capric Glycerides, Methylpropanediol, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Caprylyl Glycol, Sodium PCA, Magnesium PCA, Zinc PCA, Manganese PCA, Panthenol, Pantolactone, Allantoin, Propylene Glycol, Phenylopropanol, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Phenoxyethanol, Hexamidine Diisethionate, Disodium EDTA, Triethanolamine, Parfum.
Sylveco, Tonik hibiskusowy do twarzy: Aqua, Hibiscus Rosa-Sinensis Flower Extract, Glycerin, Xylitol, Panthenol, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Coco-Glucoside, Benzyl Alcohol, Xanthan Gum, Phytic Acid, Dehydroacetic Acid
VIANEK, Łagodzący tonik-mgiełka do twarzy: Aqua, Glycerin, Panthenol, Rosa Canina Fruit Extract, Decyl Glucoside, Coco-glucoside, Cocamidopropyl Betaine, Lactobionic Acid, Lactic Acid, Sodium Alginate, Allantoin, Benzyl Alcohol, Dehydroacetic Acid, Pelargonium Graveolens Oil, Parfum, Geraniol
Natura Siberica Oczyszczający tonik – cera tłusta i mieszana: Aqua, Sucrose Laurate, Sucrose Dilaurate, Sucrose Trilaurate, Glycerin, Sorbitol, ZnPCA, Salvia Officinalis Leaf Water*, Origanum Vulgare Leaf Extract, Sorbus Sibirica ExtractWH, Juniperus Sibirica Needle ExtractWH, Crepis Sibirica ExtractWH, Picea Obovata Needle ExtractWH, Pine amidopropyl BetainePS, Camellia Sinensis Leaf Extract*, Cetraria Islandica Extract, Saponaria Officinalis Root Extract*, Achillea Millefolium Flower Water*, Citrus Medica Limonum Extract*, Sodium Hydroxide, Salicylic Acid, Parfum, Limonene**, Linalool**.
Jaka jest różnica między płynem micelarnym a tonikiem? Sprawdź:) Nie przetestowałam wielu produktów, ale może sprawdź, czy Twoim tonikiem też nie usuniesz makijażu:) Może mały eksperyment?
Gdzieś na blogu przeczytałam, że płyn micelarny to detergent. OKROPNA BZDURA! Mówimy tu o innych stężeniach. Tak może tylko twierdzić ktoś, kto nie wie, jak wygląda budowa zachowanie składników w formulacji i ich stężeniach i rolach.
Bardzo ciekawy artykuł znalazłam też na portalu wizaż.pl – artykuł ten pokazuje, jak indywidualne podejście do pielęgnacji skóry powinien mieć każdy z nas:)
KILKA SŁÓW OD CHEMIKA
Także tak, nie wiem, czy zamieszałam Ci bardziej w głowie czy nie, ale chodzi mi o to, że nie traktujmy składów 1:1 – płyn micelarny z założenia bym zmywała, ale nie z tego względu, że zawiera surfaktanty, czyli substancje myjące. Tylko dlatego, że nie wiesz, jaka jest jego efektywność:) Ja płynu micelarnego jak napisałam nie używam, ale wiem, że wiele osób je lubi. Nie wszystkie nadają się do zmycia – zwróć w przyszłości uwagę na jeden typowy składnik – syrop kukurydziany, który w składnikach powoduje, że nie musisz płynu micelarnego zmywać – związek ten ma właściwości myjące, ale nie jest substancją myjącą:) Taka nowoczesna chemia kosmetyczna. INCI: Maltooligosyl Glucoside, Hydrogenated Starch Hydrolysate.
To tyle, jakby coś więcej się urodziło w Twojej głowie to daj znać.:) Z chęcią podejmę dyskusję na temat płynów micelarnych:)
Twój nadworny chemik:)
Dzięki za wielką dawkę wiedzy ❤️
Nie ma za co:) Staram się:)
Nie wiem, czy odpowiada Pani na takie pytania, ale chyba warto zaryzykować :).
Po wypryskach zostają mi intensywnie czerwone plamy na policzkach. Najstarsze utrzymują się już kilka miesięcy. Jest to zupełnie niezależne od tego, jak traktuję pryszcze. Co może być przyczyną i co na to zaradzić?
No niestety to są zmiany potrądzikowe, które potem mogą przejść w przebarwienia – tak natura skóry. Trzeba je traktować jak przebarwienia. Genialny jest tutaj retinol dla pobudzenia odnowy komórkowej, filtry SPF, aby nie pojawiły sie mocne przebarwienia oraz seria Bioderma Pigmento czy jakoś tak:)
No zamieszalas😘Uzywalam Biotaniqe Weglowy zel myjacy-zmywalam nim makijaz, potem powtornie nim mylam twaz, nastepnie Eveline 3w1 aloesowy plyn miceralny – uzywalam jak tonik i nastepnie krem. Bylo spoko. Potem gdzies wyczytalam ze ta Biotaniqe ma niekoniecznie dabry skad odstawilam a Eveline przestalam uzywac jak tonik – bo płyny miceralne trzeba zmywac… szok …. im bardziej sie zaglebiam w sklady kometykow tym bardziej jestem ………no😅Dzięki Ci za ten wpis😘
Nie ma za co – bardzo Ci dziękuję za cudowne słowa – wiem, że czasem potrafię zamieszać, ale nie da się kosmetyków traktować zerojedynkowo:)
Bardzo dziękuję za artykuł. Ja płynów micelarnych nie stosuję- mam wrażenie że nie domywają. Wiele kobiet zmywa tonik (błedne koło bo znów zaburzają ph). warto wówczas sięgać po hydrolaty- tutaj natomiast nie wiemy jakie jest ph i tak naprawdę trzeba troszkę poeksperymentować i zobaczyć co skórze najlepiej służy. Pozdrawiam Monika
a co sądzisz o płynie z Biodermy Sebium- zielonym? Ja stosuję, nie zmywam wodą, po nim tonik i krem.
Wydaje mi się, że akurat Bioderma nie należy do tych co należy zmywać, ale wszystko zależy od momentu stosowania jej w rutynie. Bo jednak sam płyn rzadko usuwa makijaż – spróbuj potem przetrzeć lekko mokrym wacikiem:)
To ja zostawię pytanie odnośnie właśnie toniku z sodium cocoamphoacetate i tu moje pytanie czy można stosować go jako tonik czy nie powinno się go zostawiać na twarzy? Pełen skład:
Aqua, Rosa Damascena Flower Extract, Citrus Paradisi Peel Extract, Glycerin, Rhodolia Rosea Extract, Alanyl Glutamine, Sodium Cocoaphoacetate, AntiagEnz (Glycerin, Camelia Sinensis Leaf Extract, Rhodiola Rosea Root Extract, Euterpe Oleracea Fruit Extract, Papain, Anona Cherimolia Fruit Extract, Coenzyme Q10, Lipase, Ascorbic Acid, Rutin, Citric Acid, Malic Acid, Tartaric Acid, Glycolic Acid, Tocopheryl Acetate, Alpha-lipoic acid, Beta glucan), PEG-9 Glyceryl Cocoate, Ascorbic Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Sorbic Acid, Parfum, CI 19140.
Tonik ma bardzo słabe myjące, więc można go zostawić:)
super artykul!
Mam pytanie odnosnie plynu micelarnego firmy pat&rub – czy powinnam go zmywac?
INCI: Aqua, Rosa Damascena Flower Water, Lavendula Angustifolia Flower Water, Betaine, Caprylyl/Capryl Glucoside, Sodium PCA, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Citric Acid, Tetrasodium Glutamate Diacetate
uzyc go przed czy po olejku do demakijazu i zelu myjacym? prosze o pomoc.
z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam!
Płynu micelarnego używasz przed żelem myjącym i warto zmyć płyn micelarny. Ten nie jest mocny, ale może warto, bo nie wiem, jak wygląda Twoja pozostała rutyna. Tyle oczy jak już masz olejek i żel to naprawdę potrzebujesz jeszcze płynu micelarnego?
Konkretny artykuł!!!
Siedzę właśnie nad płynem micelarnym z Dermedica i się zastanawiam czy ma dobry skład?na 3 miejscu w inci gliceryna, potem peg-40?
Jak na płyn mmicelrny jak najbardziej:) PEG jest odpowiedzialny za tworzenie miceli:)
Bardzo mi sie przyta ten artykul, by zrozumiec o co chodzi z plynami micelarnymi… Akurat mam debate na ten temat na Uniwersytecie w BCN, gdzie studiuje Dermokosmetyke. Moze nawet kupie tego rodzaju produkt, by sprawdzic jak funkcjonuje na mojej skorze. Pozdrawiam, Joanna
Świetnie! Bardzo się cieszę, że był pomocny!