Przejdź do treści

Epigenetyka – czy kosmetyki mają rzeczywiście taką moc?

Epigenetyka staje się gorącym tematem w świecie kosmetyków – czy jest nowym trendem? Czy kosmetyki mogą mieć wpływ na geny? We współpracy ze sklepem Topestetic postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Czym jest epigenetyka?

Kiedy mówi się, że ktoś ma “dobre geny”, zwykle oznacza to, że ma szczęście, że odziedziczył cechę, którą uważamy za atrakcyjną – proste zęby, imponujący wzrost czy wyjątkową inteligencję. Chociaż pod wieloma względami jest to nadal prawda, teraz odkrywamy, że wybory związane ze stylem życia — zarówno zdrowe, jak i inne — mają większy wpływ na DNA, niż wcześniej sądzono. Epigenetyka wyjaśnia, dlaczego warto dwa razy się zastanowić, czy zrezygnować z treningu, z planów towarzyskich i produktów do pielęgnacji skóry, których używasz.

Epigenetyka – to dziedzina biologii, która próbuje wyjaśnić, w jakim stopniu czynniki środowiskowe mogą odwracalnie zmieniać nasze geny bez jakiejkolwiek zmiany samego kodu genetycznego (DNA). Właśnie ten aspekt sprawia, że ​​epigenetyka jest interesująca dla przemysłu kosmetycznego! Epigenetyka bada stopień, w jakim czynniki zewnętrzne, tzw. czynniki epigenetyczne, takie jak wpływy środowiskowe i indywidualne nawyki lub doświadczenia, wchodzą w interakcje z genami i zmieniają ekspresję informacji w DNA.

Po ludzku – na przykład u bliźniąt jednojajowych, które mają dokładnie to samo DNA i są identyczne w dzieciństwie. Podczas życia różne czynniki środowiskowe, takie jak dieta, choroby, leki i toksyny, stres, lokalizacja i styl życia, zmieniają ekspresję genów bliźniąt jednojajowych na różne sposoby, bez wpływu na rzeczywistą sekwencję DNA. W przeciwieństwie do mutacji, które bezpośrednio wpływają na elementy budulcowe DNA, te modyfikacje epigenetyczne są odwracalne. Mogą zostać przeniesione do komórek potomnych i potomstwa lub zniknąć po znaczącej zmianie środowiska i/lub stylu życia.

Starzenie się skóry jest związane z dwiema głównymi grupami czynników. Z jednej strony istnieją czynniki wewnętrzne, to znaczy nasze genetyczne predyspozycje do podążania pewną „ścieżką starzenia”. Z drugiej strony istnieje szereg czynników zewnętrznych, które jako całość są znane jako ekspozom. Czynniki te mają kluczowy wpływ na wzorce starzenia się skóry. Należą do nich m.in.:ekspozycja na słońce, narażenie na czynniki agresywne, odżywianie, siedzący tryb życia, zanieczyszczenie i palenie. Są to czynniki epigenetyczne.

Epigenetyka – czynniki, które mogą wpływać na nasze geny

Czynniki epigenetyczne to te cechy, które kontrolują geny, „odpowiadając” naszemu DNA, przekazując mu informacje, kiedy należy włączyć lub wyłączyć określone geny. Istnieje wiele czynników epigenetycznych wpływających na DNA, w tym:

  • Twoja dieta. Dieta bogata w owoce, warzywa, ryby i zdrowsze tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek i orzechy, zapobiega rozwojowi chorób i może wydłużyć życie.
  • Twoja rutyna ćwiczeń (lub jej brak). Regularne ćwiczenia poprawiają zdrowie i długowieczność, a brak aktywności fizycznej jest czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia i innych przewlekłych schorzeń.
  • Zdrowie twojego mikrobiomu. Mikroorganizmy żyjące w naszych przewodach pokarmowych i na naszej skórze odgrywają ważną rolę w ogólnym zdrowiu.
  • Twoje życie towarzyskie. Interakcje społeczne i unikanie izolacji odgrywają bardzo ważną rolę w utrzymaniu zdrowia fizycznego i psychicznego, zwłaszcza w późniejszych latach.
  • Twoje nastawienie. Osoby o optymistycznym nastawieniu miały lepsze wyniki zdrowotne w porównaniu z osobami z poczuciem beznadziejności.

Epigenetyka a pielęgnacja skóry

Spójrzmy na to pod kątem pielęgnacji skóry. DNA instruuje nasze komórki skóry, jak mają się zachowywać, ale nasza skóra również „daje odpowiedź zwrotną” DNA, mówiąc mu, kiedy z czasem włączyć lub wyłączyć geny. Wiemy, że noszenie filtrów przeciwsłonecznych zmniejsza ryzyko starzenia się i nowotworów skóry. Starzenie się i rozwój nowotworów – w tym nowotworów skóry – jest kierowany przez sygnały genetyczne.

Co do skóry – geny w skórze odpowiedzialne za produkcję kolagenu stają się mniej aktywne z wiekiem, ale mogą również stać się mniej aktywne z powodu czynników zewnętrznych, takich jak ekspozycja na słońce i zanieczyszczenie powietrza. Epigenetyczna pielęgnacja skóry opiera się na koncepcji, że składniki do pielęgnacji skóry mogą wpływać na zachowanie genów i przeciwdziałać niepożądanemu wzrostowi lub spadkowi aktywności poprzez włączanie lub wyłączanie niektórych genów.

Teoretycznie chodzi o to, aby „pomóc skórze radzić sobie samej” poprzez regulację procesów naturalnie zachodzących w skórze, w przeciwieństwie do polegania wyłącznie na zewnętrznych składnikach aktywnych, które pomagają i poprawiają zdrowie i wygląd skóry główne wtedy, kiedy są na nie aplikowane i w krótkim czasie po.

Czy to wszystko zadziała w kosmetykach ?

Szczerze – skąd ja mam wiedzieć:) Bo tego jeszcze nie wie nikt. Jest tylko kilka pojedynczych badań, głównie firm, które badają i produkują surowce kosmetyczne. Jeden z ciekawych peptydów inspirowany epigenetyką – surowców kosmetycznych, który wpływa na regenerację skóry jest inspirowany składem mleczka pszczelego. Znaleziono bowiem interesującą analogię w rozwoju matek pszczelich. Królowe pszczół są znacznie większe i żyją znacznie dłużej niż genetycznie identyczne pszczoły robotnice. Długowieczność królowych pszczół wynika z epigenetycznych znaczników w ich DNA. Te znaczniki są wyzwalane przez specjalną dietę w fazie larw. Larwy królowej są karmione wyłącznie mleczkiem pszczelim, podczas gdy inne larwy są karmione pyłkiem. Ale przemysł się rozwija i już coraz więcej marek zaczyna się interesować tematem epigenetyki.

Mesoestetic® Age Element®

Zainspirowana epigenetyką firma Mesoestetic® opracowała age element® – 3 linie kosmetyków, które wykorzystują opatentowany [meso]epigen system, który wspomaga mechanizmy regeneracji komórek, zwiększając produkcję białek i wydłużając żywotność komórek. Każdy kosmetyk zawiera trzy epigenetyczne składniki aktywne o synergicznym działaniu anti-aging:

  • Kwas szikimowy – przedłuża żywotność komórek, aktywując proteiny młodości – białka SIRT1, które spowalniają proces starzenia i sprzyjają długowieczności komórek wspomagając procesy naprawcze DNA, 
  • Kwas maślinowy – zwiększa ekspresję genów strukturalnych, odpowiedzialnych za produkcję kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego, ujędrniając, zagęszczając i nawilżając skórę.
  • Izokwercetyna – silny antyoksydant, chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, rozjaśnia, wspomaga mechanizmy regeneracji komórek, zwiększając syntezę białek i wydłużając żywotność komórek.

Ważne – wpływ tych składników został przebadany na genach in vitro – nie było to na żywym organizmie tylko na komórkach skóry.

Ale dlaczego postanowiłam polecić produkty tej marki?

Z kilku powodów – kosmetyki są świetne – mają lekkie konsystencje, świetnie się ich używa, efekty na skórze są bardzo szybko widoczne. I mają niesamowite składy. Ale to nie wszystko! Najlepsze dopasowanie kuracji jest, gdy skorzystasz z zabiegu u partnera pracującego na Mesoestetic® Age Element® – tak tak, brzmi to mocno marketingowo. Ale!! Przed zabiegiem wypełniasz specjalny kwestionariusz, który dotyczy Twojego stylu życia – czyli system wyłapuje najważniejsze składniki epigenetyczne, a następnie na podstawie diagnozy skóry łączy wszystkie fazy i dostosowuje Ci kurację, na której przeprowadzany będzie zabieg. Profesjonalista miesza poszczególne produkty w odpowiednich proporcjach i przeprowadza zabieg na twarz. Zobacz fragment mojego protokołu – możesz zobaczyć, że powinnam się skupić mocno na zwiększeniu gęstości i rozświetleniu mojej skóry.

Efekt zabiegu był genialny! I był robiony w ciąży! Do tego przetestowałam 3 kosmetyki z linii rozświetlającej – dostałam je na evencie jeszcze przed wykonaniem analizy, ale tak pokochałam, że nie chciałam już ich zmieniać:)


Mesoestetic Age Element Brightening Cream
Krem odnawiająco-rozjaśniający 280 zł/50 ml

Mesoestetic Age Element Brightening Cream ma niesamowicie lekką konsystencję.

Okiem chemika: Co to za skład – bazuje na znanych, ale tez nowoczesnych składnikach aktywnych, których nie znam z innych marek! Krem Age Element Brightening bazuje na połączeniu niacynamidu i sklareoidu, czyli biofermentu, który otrzymywany jest z szałwii muszkatołowej. Do tego baza jest idealnie kremożelowa, ale bardzo efektywna pod kątem nawilżania.

Dla kogo? Dla każdego rodzaju skóry, szczególnie tej narażonej na mocny stres oksydacyjny. Rekomendowany dla skóry wymagającej odmłodzenia, zagęszczenia i ujędrnienia, rozświetlenia. Ale krem jest dla każdego!

Efekt: odświeżona, nawilżona cera, wyrównany koloryt, efekt wypoczętej twarzy – efekt jest w sumie trudny do opisania:) To trzeba zobaczyć na własnej twarzy!

Jak stosować? Nakładać na czystą, suchą skórę, najlepiej po nałożeniu serum

Najciekawsze składniki aktywne: [meso]epigen system™ (wspomniany wcześniej kwas maślinowy, kwas szikimowy, izokwercytyna), bioferment z szałwii, glikozydy, niacynamid, witamina C w formie 3-0-Ethyl Ascorbic Acid, kwas hialuronowy, kompleks witaminy C i kwasu hialuronowego, tetrapeptyd

Zapach: zawiera kompozycję zapachową, bardzo świeżą.

Dla kobiet w ciąży i karmiących: Jak najbardziej! Zawiera alkohol, ale nie jest on absolutnie wyczuwalny ani jako zapach, ani jako pieczenie:) 

Mesoestetic Age Element Brightening Concentrate
Koncentrat rozświetlający 350 zł/30 ml

Mesoestetic Age Element Brightening Concentrate to jedno z lepszych serum, jakie testowałam!

Okiem chemika: To jest mój nr 1! Ogrom świetnych składników aktywnych w 1 serum! Pod kątem składu jeden z lepszych produktów antyoksydacyjnych!

Dla kogo? Dla każdego rodzaju skóry, szczególnie skóry narażonej na stres oksydacyjny, matowej, poszarzałej, z pierwszymi oznakami starzenia. Moim zdaniem genialnie się sprawdzi w pielęgnacji skóry trądzikowej.

Efekt: Moja skóra zyskała piękny promienny blask! Absolutnie podbijała moje pregnancy glow! Poczujesz różnicę w wyglądzie skóry.

Jak stosować? Nakładaj pod swój ulubiony krem dwa razy dziennie – nakładaj przed kremem pielęgnacyjnym i/lub kremem z filtrem przeciwsłonecznym.

Najciekawsze składniki aktywne: [meso]epigen system™ (wspomniany wcześniej kwas maślinowy, kwas szikimowy, izokwercytyna), niacynamid, witamina C w formie 3-0-Ethyl Ascorbic Acid, glikolipidy, kompleks witaminy C i kwasu hialuronowego, tetrapeptyd, ekstrakt z drożdży

Zapach: produkt bezzapachowy – nie ma kompozycji, ale też cała masa nie pachnie:)

Dla kobiet w ciąży i karmiących: Jak najbardziej!

Mesoestetic Age Element Brightening Eye Contour
Krem na okolice oczu
, 260 zł/15 ml

Mesoestetic Age Element Brightening Eye Contour
Mesoestetic Age Element Brightening Eye Contour to krem pod oczy, który świetnie działa też na górną powiekę.

Okiem chemika: Bardzo dobry skład do pielęgnacji okolicy oka. Zawiera słabszą formę witaminy C, ale w okolicy oka to jest nawet pożądane, aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia. Jedynie aplikator nie do końca ułatwia rozprowadzanie produktu. Ja nakładałam go punktowo, lekko rozprowadzałam wiecznie zimnym aplikatorem, ale później wklepywałam już opuszkami palców, robiąc lekki masaż.

Dla kogo? Dla każdego, kto szuka ujędrniająco-rozświetlającego produktu z wiecznie zimnym aplikatorem. Dla osób z lekkimi obrzękami i cieniami w okolicy oka.

Efekt: U mnie rozświetlenie, brak efektu zmęczonego oka, uniesiona górna powieka. Ratował moją skórę wokół oczu po urodzeniu Niuniusia. Świetny dla osób z problematyczną okolicą oka – zmniejszy obrzęki, cienie pod oczami.

Jak stosować? Dwa razy dziennie na okolice oczu. Ja nakładałam także na powieki.

Najciekawsze składniki aktywne: [meso]epigen system™ (wspomniany wcześniej kwas maślinowy, kwas szikimowy, izokwercytyna), niacynamid, witamina C w formie Magnesium Ascorbyl Phosphate, kompleks witaminy C i kwasu hialuronowego, tetrapeptyd, bioferment z szałwii, postbiotyk Bacillus Ferment

Zapach: produkt bezzapachowy – nie ma kompozycji, ale też cała masa nie pachnie:)

Dla kobiet w ciąży i karmiących: Jak najbardziej!


Seria kosmetyków jest dostępna w sklepie internetowym Topestetic (który uwielbiam od lat!). Nie wiem, czy wiesz, ale w sklepie czeka na Ciebie:

  • bezpłatna porada kosmetologa – przez czat, mailowo, telefonicznie,
  • darmowa dostawa i zwrot,
  • spersonalizowane próbki w każdym zamówieniu,
  • gadżety dokładane do każdego zamówienia (ja jestem ich fanką).

Napisz mi w komentarzu, czy znasz produkty Mesoestetic i co sądzisz o tematyce epigenetyki – czy temat ten do Ciebie przemawia;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności