Przejdź do treści

CZEŚĆ!

Witaj w moim świecie – świecie, w którym raz jestem nadwornym chemikiem, raz kosmetyczną krejzolką

KATEGORIE BLOGA

Czym Jest Antyoksydacyjna Pielęgnacja Twarzy? Antyoksydanty W Kosmetykach Vs. Wolne Rodniki.

Jeśli kosmetyk jest dla wszystkich, jest dla nikogo – często spotkałam się z tym stwierdzeniem. Jednak kosmetyk, który wskazałabym jako absolutny MUST HAVE DLA KAŻDEGO to właśnie serum antyoksydacyjne (no i oczywiście krem SPF). W końcu to właśnie antyoksydanty są odpowiedzialne za zwalczanie stresu oksydacyjnego i wyłapywanie, a także neutralizowanie wolnych rodników. Kosmetyki zawierające antyoksydanty powinny stanowić element pielęgnacji każdej skóry  – niezależnie od tego, jaki typ cery posiadamy!

Jeśli kosmetyk jest dla wszystkich, jest dla nikogo – często spotkałam się z tym stwierdzeniem. Jednak kosmetyk, który wskazałabym jako absolutny MUST HAVE DLA KAŻDEGO to właśnie serum antyoksydacyjne (no i oczywiście krem SPF). W końcu to właśnie antyoksydanty są odpowiedzialne za zwalczanie stresu oksydacyjnego i wyłapywanie, a także neutralizowanie wolnych rodników. Kosmetyki zawierające antyoksydanty powinny stanowić element pielęgnacji każdej skóry  – niezależnie od tego, jaki typ cery posiadamy!

Wolne Rodniki I Stres Oksydacyjny - Czym Są I Dlaczego Szkodzą Skórze?

Zanim przejdziemy dalej, zacznijmy od – absolutnie koniecznej – dawki chemii… 🙂 Wolne rodniki są ściśle powiązane z atomami tlenu, którego liczba elektronów na ostatniej powłoce powinna być parzysta i wynosić dokładnie dwa wolne elektrony. Jeśli jednak atom tlenu utraci jeden elektron, pozostaje trochę „dziurawy” – to jest właśnie wolny rodnik. Tracąc równowagę i balans życiowy, zaczyna krążyć po organizmie i środowisku w celu wypełnienia luki. Gdy znajdzie inny atom, odłącza od niego brakujący elektron, tworząc tym samym nowy wolny rodnik. I sytuacja się powtarza – kolejny atom traci elektronową równowagę i zaczyna poszukiwać odpowiedniego atomu, tworząc kolejne wolne rodniki. Wolne rodniki wpływają w ten sposób na wiele atomów tworzących nasz organizm. W skórze przyspieszają procesy jej starzenia się i odpowiadają np. za powstawanie zmarszczek.

 

Nasz system obronny jest w stanie neutralizować wolne rodniki, jednak gdy równowaga między obroną a atakiem wolnych rodników przesuwa się w kierunku powstawania wolnych rodników, mamy do czynienia ze stresem oksydacyjnym

Jak Organizm Chroni Się Przed Wolnymi Rodnikami?

Nasz organizm i skóra to dość mocne machiny – potrafią się bronić przed wolnymi rodnikami – mają swoje antyoksydanty. Służą temu przede wszystkim enzymy, takie jak dysmutaza ponadtlenkowa (SOD), katalaza oraz peroksydaza glutationowa. Innym czynnikiem ochronnym jest glutation – peptyd, który koncentruje się w wątrobie, gdzie odgrywa funkcję głównego czynnika detoksykacyjnego. Niestety, zdolności antyoksydacyjne organizmu z wiekiem maleją. Do tego dochodzi ciągłe „bombardowanie” wolnymi rodnikami powstającymi wskutek oddziaływania czynników ekspozomu – przede wszystkim promieni UV oraz zanieczyszczeń środowiskowych.

Uważa się, że każda komórka ciała 20-latka narażona jest codziennie na atak 100 tysięcy wolnych rodników – z wiekiem ta ilość rośnie.

Uszkodzenie Oksydacyjne Skóry – Jak Je Rozpoznać?

Czemu obecność wolnych rodników i słabe skupienie się na antyoksydantach w jedzeniu i pielęgnacji to takie zagrożenie dla skóry? Wolne rodniki łatwo atakują białka komórek skóry – zarówno te z powietrza, jak i powstające wewnątrz organizmu. Skutkuje to uszkodzeniem oksydacyjnym skóry, na które składa się uszkodzenie błon komórkowych, DNA, a nawet pobudzanie procesu obumierania komórek. Włókna kolagenu i elastyny stopniowo się przerzedzają, skóra traci więc wypełnienie. Zapada się, powstają zmarszczki – to typowe oznaki starzenia się skóry. Oczywiście, stres oksydacyjny wpływa także na zmniejszenie jej nawilżenia czy pracę melanocytów odpowiedzialnych za koloryt cery. Jeśli zauważasz więc u siebie któreś z tych zachowań skóry, jest to znak, że mogło dojść do oksydacyjnego uszkodzenia skóry.

Antyoksydanty, Czyli Przeciwutleniacze – Co To Takiego I Jak Pomagają W Walce Ze Stresem Oksydacyjnym?

Antyoksydanty, nazywane także przeciwutleniaczami, są bronią do walki z wolnymi rodnikami. Krążą w organizmie i oddają wolnym rodnikom brakujący im elektron. W wyniku tego, antyoksydanty zamieniają się w neutralne cząsteczki i są wydalane z organizmu. Tak samo dzieje się z wolnymi rodnikami – są neutralizowane i usuwane z organizmu.

Kosmetyki bogate w antyoksydanty najlepiej aplikować podczas porannej pielęgnacji skóry – wtedy wykorzystamy ich całkowity potencjał. W trakcie dnia skóra jest narażona na szkodliwe działanie wolnych rodników. Spośród kosmetyków doskonale sprawdzą się kremy, stężone koncentraty, sera czy antyoksydacyjne mgiełki.

Antyoksydanty W Kosmetykach – Jakie Kosmetyki Przeciw Wolnym Rodnikom?

ntyoksydantów jest wiele – często stosujesz kosmetyk, nawet nie wiedząc, że najczęściej tam już na Ciebie czekają. Antyoksydanty występują także w pożywieniu, jednak z diety do skóry trafiają w ostatniej kolejności – mają do stoczenia batalię także wewnątrz organizmu. Dlatego warto stosować antyoksydanty w kosmetykach! Świetnie regenerują skórę, stymulują do powstawania włókien kolagenowych, nawilżają, wyciszają stany zapalne i przywracają odpowiedni poziom bariery hydrolipidowej. Na jakie kosmetyki z antyoksydantami warto zwrócić uwagę? W pielęgnacji warto stosować dwa rodzaje produktów – sera i kremy antyoksydacyjne.

Serum antyoksydacyjne to rozwiązanie szczególnie dla tych, którzy w swojej codziennej pielęgnacji nie stosują kremu pielęgnacyjnego, a jedynie np. krem z filtrami SPF. W takiej sytuacji serum antyoksydacyjne jest idealne do nałożenia pod krem z SPF. W dalszej części artykułu znajdziesz kilka propozycji produktów, które mogą być dla ciebie inspiracją przy selekcji odpowiedniego kosmetyku. Każdy z nich zawiera mocne i efektywne antyoksydanty – wybór zależy od Twoich preferencji oraz możliwości zakupowych.

Antyoksydanty znajdziesz także w kremach pielęgnacyjnych zarówno na dzień, jak i na noc. W rutynie porannej możesz zastosować taki krem antyoksydacyjny pod krem z filtrem, możesz też zastosować zamiast serum antyoksydacyjnego lub na to serum. Wybór zależy od rodzaju cery, jaką posiadasz. Cery suche i odwodnione lubią pielęgnację wielowarstwową – krem antyoksydacyjny będzie w takiej rutynie idealną opcją. Świetnie sprawdzi się także, gdy stosujesz inny rodzaj serum (np. łagodzące, przeciwtrądzikowe), a wciąż zależy ci na ochronie antyoksydacyjnej w trakcie dnia. Kremy antyoksydacyjne, które możesz znaleźć w ofercie Sephora świetnie się sprawdzą w tej roli. Jakich antyoksydantów szukać w kosmetykach? Mam dla Ciebie całą listę:)

Witamina C

Jednym z kluczowych antyoksydantów jest witamina C. To bardzo silny przeciwutleniacz wymiatający ze skóry wolne rodniki oraz usprawniający syntezę kolagenu i elastyny. Na rynku jest wiele form witaminy C (kwasu askorbinowego), najpopularniejsze to:

Wiele produktów może zawierać więcej form witaminy C, jak np. Olehenriksen, C-Rush Brightening Gel Crème– zawiera 3 formy witaminy C oraz ekstrakty zawierające witaminę C – jest więc istną bombą antyoksydacyjną!

Więcej o witaminie C w produktach kosmetycznych dowiesz się na blogu Sephora

Witamina E

Preparaty zawierające witaminę E bardzo dobrze penetrują skórę – witamina ta jest olejorozpuszczalna, dzięki czemu wykazuje dużą skuteczność. Połączona z witaminą C, stanowi duet młodości, wykazujący jeszcze silniejszą moc antyoksydacyjną. Należy zwracać uwagę na ilość witaminy w kosmetyku – przy niewielkiej zawartości, służy ona jedynie jako ochrona receptury przed oksydacją składników tłuszczowych znajdujących się w preparacie. Aby pełniła faktyczną funkcję „witaminy młodości”, jej zawartość w kosmetyku powinna wynosić przynajmniej 2%. Wysoką zawartość witaminy E znajdziesz w Sisley, Maseczka-Krem Z Ekstraktem Z Czarnej Róży.

Resweratrol

To jeden z najsilniejszych antyoksydantów. Związek z grupy polifenoli obecny jest w największych ilościach w owocach czerwonych winogron, a tym samym również w gatunkowych czerwonych winach. Składnik ten znajdziesz w kremie Clochee Resveratrol Care.

Kwas Ferulowy

Kwas ten wykazuje bardzo silne działanie przeciwutleniające. W doskonały sposób stabilizuje również witaminę C (w formie kwasu askorbinowego) w kosmetykach, podbijając jej moc działania. Posiada ponadto właściwości przeciwzapalne.

Serum, które zawiera zarówno resweratrol oraz kwas ferulowy to serum The Ordinary Reswerartol 3% + Kwas Ferulowy 3%.

Kwas Azelainowy

To bardzo modny ostatnio składnik kosmetyków – jest świetnym antyoksydantem, ale jego działanie znacznie wykracza poza wyłapywanie wolnych rodników. Jest skutecznym składnikiem w walce z trądzikiem, zapaleniem mieszków włosowych oraz przebarwieniami. Ma właściwości złuszczające.

Dysmutaza Ponadtlenkowa (SOD)

Dysmutaza ponadtlenkowa to podstawowy enzym antyoksydacyjny, który w organizmie, bierze udział w mechanizmach obrony przed wolnymi rodnikami. Coraz częściej dodawany jest także do kosmetyków, aby wzmocnić ich antyoksydacyjne działanie.

Astaksantyna

To jeden z najsilniejszych antyoksydantów – okazał się 4,6 razy silniejszy niż beta-karoten, 110 razy silniejszy niż witamina E skóry, a także 6000 razy silniejszy i skuteczniejszy w walce z wolnymi rodnikami niż witamina C. Astaksantyna pochodzi z grupy związków chemicznych zwanych karotenoidami. Karotenoidy to barwniki – zwykle żółte, pomarańczowe lub czerwone – występujące naturalnie w roślinach.

Koenzym Q10

Koenzym Q10 jest związkiem, który występuje we wszystkich komórkach naszego ciała, jednak po 35. roku życia nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć go w ilościach, które zapewnią mu prawidłowe funkcjonowanie. Koenzym Q10, inaczej zwany ubichinonem, jest substancją wykazującą działanie podobne do witamin, szczególnie witaminy E. Bardzo skutecznie wyposaża komórki skóry w energię. Dodatkowo, Koenzym Q10 jako antyoksydant ma zdolność regeneracji utlenionej formy witaminy E do jej biologicznie czynnej postaci. Dlatego często występuje w połączeniu z tą witaminą.

Koenzym Q10 znajdziesz m.in. w The Inkey List Serum Antyoksydacyjne Z Koenzymem Q10

Ekstrakt Z Zielonej Herbaty

Zielona herbata to nie tylko napój długowieczności i młodości, ale wszechstronnie pielęgnujący surowiec kosmetyczny. Dzięki bogatej zawartości polifenoli oraz witaminy C, bardzo dobrze neutralizuje wolne rodniki. Przyśpiesza regenerację uszkodzeń (także słonecznych) oraz przeciwdziała degradacji kolagenu.

Ekstrakt Z Jagód Acai

Jagody acai mają większy potencjał antyoksydacyjny niż żurawina, malina, truskawka czy nawet czarna jagoda. Ekstrakt z acai bogaty jest w antocyjany, polifenole, resweratrol, witaminę C oraz flawonoidy, dlatego często umieszczany jest w kosmetykach. Warto jednak, aby jagody te znalazły się również w Twojej diecie.

Ekstrakt Z Granatu

Swoje właściwości antyoksydacyjne zawdzięcza w szczególności kwasowi elagowemu, ale także wysokiej zawartości polifenoli. Składniki aktywne ekstraktu wyłapują wolne rodniki, zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się skóry. Ekstrakt z granatu oraz wiele innych antyoksydacyjnych składników znajdziesz w Estee Lauder Nutritious Super-Pomegranate Radiant Energy Milky Lotion.

Ekstrakt Z Imbiru

Trochę niedoceniany składnik kosmetyczny, a znany i stosowany od lat zarówno w kosmetykach, jak i w pożywieniu. Ekstrakt ten zwiększa produkcję glutationu, katalazy i dysmutazy ponadtlenkowej – naturalnych antyoksydantów występujących w naszej skórze. Ekstrakt z imbiru znajdziesz m.in. w The Inkey List Selfless By Hyram, Serum Antyoksydacyjne Do Twarzy Z Imbirem I Peptydem Q10.

A jaką antyoksydacyjną ochronę Ty stosujesz w swojej pielęgnacji?

CHCESZ MIEĆ ZADBANĄ SKÓRĘ I ŚWIADOMIE WYBIERAĆ KOSMETYKI?

Zobacz moje e-booki i naucz się dbać o skórę, nie wydając milionów!