Przejdź do treści

Retinol w pielęgnacji – MITY obalane okiem chemika

*Wpis powstał we współpracy z marką Kiehl’s, która przy okazji wprowadzenia nowego produktu chce edukować na temat retinolu!

Retinol w okresie jesiennym jest bardzo modnym składnikiem – głownie dlatego, że wprowadzanie do rutyny tego składnika jest bezpieczniejsze jesienią, szczególnie, gdy ktoś robi to po raz pierwszy.

Produktów z retinolem na rynku jest wiele, ale ja chciałabym dzisiaj skupić się na kilku faktach, a głównie mitach związanych z tym składnikiem i jego pochodnymi. Co pomoże Ci może poukładać wiedzę na temat tego składnika.

Jednym z efektów ubocznych retinolu jest łuszczenie się skóry ze względu na działanie odnawiające skórę. Dlatego wiele osób sądzi, że retinol uwrażliwia skórę. Retinol faktycznie stymuluje odnowę skóry, co może pomóc skórze tworzyć i szybciej dostarczać więcej świeżych, nowych komórek na powierzchnię. Jednocześnie powoduje to, że starsze komórki skóry łuszczą, zapewniając widocznie gładszą teksturę.

MIT: Jeśli po zastosowaniu retinolu łuszczy Ci się skóra i jest zaczerwieniona należy odstawić produkt.

Jeśli stosujesz retinol, a dokładniej czysty retinol (INCI: Retinol) lub formę aldehydową (INCI: Retinal) to mogą się pojawić skutki uboczne, takie jak zaczerwienienie, suchość i łuszczenie się. Nie są z natury czymś złym — w rzeczywistości istnieje okres znany jako okres retynizacji, w którym często odczuwa się dyskomfort skóry/ Jednak w tym czasie skóra dostosowuje się do retinolu, szczególnie często w ciągu pierwszych dwóch tygodni stosowania. Jednak nie zawsze musi być tak – wszystko zależy od receptury produktu.

Serum przeciwzmarszczkowe Kiehl’s z retinolem jest produktem, przy którym nie miałam takich efektów ubocznych. Bo tego typu reakcja skóra zależy też od receptury produktu. W przypadku Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum retinol został połączony z ceramidami i peptydem, które wpływają na zminimalizowanie efektu działania czystego retinolu. W badaniach 90% użytkowników potwierdziło, że nie odczuwało dyskomfortu skóry podczas stosowania.

MIT: Stosując produkt z retinolem nie możesz używać innych składników aktywnych.

Łączenie składników jest częstym tematem w zapytaniach, które dostaję. Boisz się, że zrobisz krzywdę swojej skórze. Jeśli nieumiejętnie połączysz składniki to rzeczywiście może do tego dojść. Więc z czym możesz łączyć retinol?

  • Z peptydami
  • Z kwasem hialuronowym
  • Z ceramidami
  • Z peptydami
  • Z niacynamidem (w niskich stężeniach do 5% – moje doświadczenie)
  • Z kwasami PHA
  • Z kwasem BHA – kwasem salicylowym
  • Z witaminą C (OPRÓCZ kwasu L-askorbinowego w wysokich stężeniach >15% jako pojedynczego składnika bez innych stabilizujących dodatków)

W przypadku kwasów AHA to zależy od rodzaju kwasu – czy to niski rozmiar cząsteczki kwasu glikolowego (wyższy potencjał podrażnieniowy) czy też wyższy kwasu mlekowego (mniejszy potencjał podrażnieniowy). Zazwyczaj stosowanie kwasów złuszczających z retinolem należy stosować ostrożnie jako część codziennej rutyny, ponieważ kwasy złuszczające mogą zwiększać wrażliwość skóry na słońce. Gdy Twoja skóra jest tolerancyjna na mikro dawkę retinolu, kilka razy w tygodniu możesz dodać delikatny kwas o niskim stężeniu (np. w formie toniku lub kremu na noc), aby zapewnić gładką powierzchnię skóry do aplikacji retinolu.

MUSISZ łączyć stosowanie retinolu z filtrami SPF! To obowiązkowy element każdej rutyny! 

Oczywiście jeszcze jedna ważna kwestia – serum z tyloma składnikami aktywnymi zalecam stosować na noc np. pod krem pielęgnacyjny. Gdy masz już swój ulubiony produkt z retinolem to serum z innymi aktywnymi (np. witaminą C) stosuj na dzień/noc (serum Kiehl’s możesz stosować na dzieńJ ), np. pod krem z filtrem. Nadmiar składników aktywnych w jednej rutynie pielęgnacyjnej nie zawsze wpłynie korzystnie na stan Twojej skóry.

Przykładowe produkty, które możesz stosować razem z serum retinolem (np. produkty do stosowania w porannej rutynie pielęgnacyjnej):

witamina C w formie 3-O-Ethyl Ascorbic Acid + kwas salicylowy
Aqua / Water, Propylene Glycol, Glycerin, Alcohol Denat., PEG/PPPG/Polybutylene Glycol-8/5/3 Glycerin, Hydroxypropyl Tetrahydropyrantriol, 3-O-Ethyl Ascorbic Acid, PPG-6-Decyltetradeceth-30, Phenoxyethanol, Salicylic Acid, Xanthan Gum, Hydroxyethylcellulose, Potassium Hydroxide, Citric Acid, Sodium Citrate, Tocopheryl Acetate, Lavandula Angustifolia Oil/Lavender Oil, Disodium EDTA, Adenosine, Linalool, Butylene Glycol, Tocopherol, Citrus Aurantium Tachibana Peel Extract, Paeonia Suffruticosa Root Extract
Kwas hialuronowy + kwas BHA (jego forma Capryloyl Salicylic Acid) + adaptogeny
Aqua / Water, Dimethicone, Glycerin, Alcohol Denat., Hamamelis Virginiana Water / Witch Hazel Water, Propanediol, Phenoxyethanol, Tocopherol, Ammonium Polyacryloyldimethyl Taurate, Schisandra Chinensis Fruit Extract, Capryloyl Salicylic Acid, Caprylyl Glycol, Xanthan Gum, PEG-60 Hydrogenated Castor Oil, Panax Ginseng Root Extract, Sodium Acetylated Hyaluronate, PEG-20 Methyl Glucose Sesquistearate, Disodium EDTA, Ocimum Sanctum Leaf Extract, Citrus Aurantium Dulcis Peel Oil / Orange Peel Oil, Limonene, Adenosine, Sodium Hydroxide, Methyldihydrojasmonate, Citric Acid, Eugenol, Sodium Benzoate, Pelargonium Graveolens Flower Oil, Citral, Potassium Sorbate, Lavandula Angustifolia Oil / Lavender Oil, Cymbopogon Schoenanthus Oil, Citronellol, Linalool, Geraniol, Rosmarinus Officinalis Leaf Oil / Rosemary Leaf Oil
Kwas hialuronowy + witamina C (2 formy – 10,5% kwasu L-askorbinowego, 2% glukozydu askorbylu)
Propylene Glycol, Dimethicone, Glycerin, Ascorbic Acid, Ethylhexyl Palmitate, Cetyl PEG/PPG-10/1 Dimethicone, Dimethicone Crosspolymer, Ascorbyl Glucoside, Cyclohexasiloxane, Hydroxyethylpiperazine Ethane Sulfonic Acid, Lauroyl Lysine, Acrylonitrile/Methyl Methacrylate/Vinylidene Chloride Copolymer, Polysilicone-11, Adenosine, Hydrolyzed Hyaluronic Acid, Limonene, Isobutane, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Peel Oil, Citrus Limon Peel Oil/Lemon Peel Oil, Citral, Pentaerythrityl Tetra-Di-T-Butyl Hydroxyhydrocinnamate.

MIT: Retinol może być stosowany tylko u osób z widocznie starzejącą się skórą.

Owszem, retinol jest silnym składnikiem przeciwstarzeniowym, ale nie tylko dla widocznie starzejącej się skóry! Skóra zaczyna się starzeć już po 25 roku życia. Spada aktywność fibroblastów, które produkują mniej kolagenu i elastyny, czyli włókien podporowych skóry. Można go włączyć do rutyny pielęgnacyjnej, aby opóźnić starzenie się skóry, zminimalizować widoczność drobnych linii i zmarszczek, poprawić jędrność skóry. Wczesne włączenie retinolu do rutyny na wczesnym etapie zminimalizuje ryzyko dyskomfortu związanego ze stosowaniem retinolu. Ponadto retinol świetnie się sprawdza w pielęgnacji cery trądzikowej.

MIT: Retinolu nie można stosować w przypadku cery trądzikowej.

Jest to mit – wszystko zależy od stężenia i formy produktu. Warto pielęgnację skonsultować z kosmetologiem lub dermatologiem. W przypadku tradycyjnej postaci trądziku i przy skórze tłustej, łojotokowej, retinol jest jak najbardziej wskazany. Jest to substancja rozpuszczana w olejach, więc łatwo penetruje w głąb porów, oczyszcza je i nie dopuszcza do ich zablokowania. Dzięki temu zmniejsza ilość stanów zapalnych. Wykazuje również działanie złuszczające.

MIT: Tylko wysokie stężenia retinolu są skuteczne.

Dokładnie – formuły z retinolem o wyższym stężeniu niekoniecznie zapewniają najlepsze wyniki w pielęgnacji,. Pamiętaj, że receptura produktu może składać się z kombinacji różnych związków chemicznych oraz różnych form retinolu. A każdy związek w recepturze “ma moc” i może zwiększać efektywność stosowanego kosmetyku. Nie patrz tylko na stężenie – pamiętaj o rodzaju retinolu i innych aktywnych składnikach w formule, ponieważ dzięki nim będziesz w stanie włączyć retinol do codziennej rutyny przy minimalnym dyskomforcie.

Dlaczego stosuję u siebie w tym sezonie produkt Kiehls? Bo mikrodawkowa formuła retinolu działa poprzez miejscowe dostarczanie niewielkiej ilości bardzo silnego czystego retinolu do skóry, aby stale odnawiać skórę i stopniowo usuwać oznaki widocznego starzenia się skóry. Oczekująca na opatentowanie formuła tego produktu ułatwia włączenie serum do codziennej rutyny przy minimalnym dyskomforcie. Czysty retinol jest wzmocniony przez skuteczne składniki działające synergistycznie – peptyd pomaga uzupełnić rezerwy elastyny w skórze, a zawarte w serum ceramidy wzmacniają barierę skórną, chronią skórę przed wysuszeniem i minimalizują dyskomfort.

MIT: Im wyższe stężenie retinolu tym szybsze efekty i lepiej.

Niestety to duży mit, przez który większość osób ma złe doświadczenia z kosmetykami z retinolem. Zaczynając od wysokiego stężenia narażasz swoją skórę na wysokie podrażnienie i opisywane przeze mnie wcześniej skutki uboczne. Skórę trzeba pryzwyczaić do retinolu, aby znowu zwiększyć stężenie. Ale!

Stężenie nie jest najważniejsze – ważne jest, jakie inne składniki znajdują się w produkcie, które wpływają na skórę – bo często 0,1% czystego retinolu w formule budżetowej nie da takich efektów, jak 0,1% czystego retinolu połączonego z innymi składnikami – peptydami, ceramidami, niacynamidem, emolientami. Dlatego dla mnie przykładem takiego produktu jest Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum.

Zerknij na IG – tam znajdziesz więcej na temat składników w serum

MIT: Retinol nie może być stosowany przez kobiety karmiące piersią.

W przypadku ciąży retinol nie jest wskazany do stosowania – nie ma na to konkretnych badań na skórze – chodzi o stosowanie doustne, ale tutaj każdy jednak woli dmuchać na zimne. Jeśli chodzi o karmienie piersią to nie ma przeciwwskazań. Świetnym źródłem informacji na temat składników, które można stosować w trakcie karmienia piersią jest portal http://www.e-lactancia.org , w którym substancje stosowane w kosmetykach przeanalizowano pod kątem karmienia piersią. Zrobiono to na podstawie opublikowanych badań w tym zakresie.

MIT: Retinol nie jest bezpieczny do codziennego stosowania.

Ze względu na skutki uboczne retinolu, powszechnie przyjmuje się, że retinol nie powinien być stosowany codziennie. Najczęściej jest tak, że w większości produktów musisz przyzwyczajać skórę i zwiększać jej tolerancję na retinol, aby po jakimś czasie stosować go bezpiecznie na co dzień. I to jest dobre postępowanie. Ale mam dobrą wiadomość – na rynku pojawiają się produkty sformułowane i przebadane pod kątem zmniejszenia ryzyka podrażnienia, które mogą być z powodzeniem stosowane w codziennej pielęgnacji.

Formuła z retinolem Kiehl’s powinna działać dobrze w codziennej pielęgnacji skóry, dzięki czemu możesz zacząć używać jej codziennie od pierwszego użycia, aby doświadczyć rezultatów jednocześnie minimalizując dyskomfort, który może wystąpić podczas okresu retinizacji.

Czy jest jeszcze coś, co Cię niepokoi w przypadku stosowania retinolu? Chcesz rozwiać wątpliwości? I jak podoba Ci się zamysł produktu marki Kiehl’s z retinolem?

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności