Nawet nie wiesz, jaki to trudny temat – znaleźć rzetelne źródło wiedzy o składnikach kosmetyków. Zebrałam tu większość informacji, z których ja korzystam, choć będę chamska i napiszę, że niektóre zostawiłam sobie:) Muszę mieć jakiś zaplecze, aby móc Cię zaskoczyć.
KSIĄŻKI
BEZ PARABENÓW
Książka Beatrice Maurino “Bez parabenów. Jak bronić się przed kosmetycznymi oszustwami i mądrze dbać o urodę“, która cudownie pisze o wielu mitach kosmetycznych w sposób naukowy. Co tak właściwie oznacza “bez parabenów”? Czy ten zapis na etykiecie świadczy o tym, że kosmetyk jest w pełni naturalny i można po niego bez obaw sięgać? Autorka książki rozwiewa wszelkie wątpliwości, jakie powstają w odniesieniu do kosmetyków. Producenci kuszą okazjami, obiecują cuda i natychmiastowe działanie, efekt przeciwstarzeniowy, redukcję cellulitu, rozstępów i całkowite wyleczenie trądziku. Czy rzeczywiście powinniśmy w to wierzyć?
Ziołowy Zakątek. Kosmetyki, które zrobisz w domu
Bardzo ciekawa książka – mam jej pierwsze wydanie, a Klaudynę cenię za jej wiedzę odnośnie olejków eterycznych – bardzo naukowe, nie znam innego tak ogromnego speca.. Klaudyna prowadzi także bloga.
Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
Książka o mikrobiologii kosmetyków – w tej publikacji testy wszystko! Trochę zaawansowana dla “przeciętnego odbiorcy”, ale bardzo dokładna.
Atlas jest praktycznym kompendium wiedzy z zakresu mikrobiologii kosmetyków. Adresatami są pracownicy działów kontroli jakości przedsiębiorstw, w tym laboratoriów mikrobiologicznych, którzy w swojej codziennej pracy zajmują się badaniami kosmetyków, a także technolodzy produkcji oraz działy badań i wdrożeń, jak również naukowe laboratoria badawcze, studenci mikrobiologii, kosmetologii i kierunków pokrewnych, kosmetolodzy, dermatolodzy i osoby zainteresowane problematyką czystości mikrobiologicznej kosmetyków.
Pozycja zawiera charakterystykę mikroorganizmów specyficznych i niespecyficznych, obraz morfologii oraz obraz mikroskopowy, podstawowe testy identyfikacyjne, a także opis wybranych pożywek mikrobiologicznych. Atlas wzbogacono równiez o schematy identyfikacji mikroorganizmów.
Sekrety Koreańskiego Piękna
Bardzo, ale to bardzo ciekawa publikacja o koreańskich składnikach, koreańskich kosmetykach. Nie powiela mitów kosmetycznych. Posiada wiele linków do ciekawych stron internetowych, blogów merytorycznych. Indywidualne programy dla różnych rodzajów skóry i jej problemów
Wszystkie sekrety koreańskiej pielęgnacji w jednym miejscu – naprawdę ciekawa publikacja z opisami składników, filtrów itp.
50 mitów o urodzie
Jana Zubcowa to znana rosyjska dziennikarka, która o zapachach, kremach i pozostałych damskich sztuczkach potrafi pisać tak, że czytają nawet mężczyźni. Z kolei Tiina Orasmae-Meder jest lekarzem kosmetologiem oraz założycielką marki profesjonalnych kosmetyków Meder Beauty Science. Obie doskonale znają się na pielęgnacji kobiecego ciała i od lat walczą ze szkodliwymi stereotypami dotyczącymi zabiegów kosmetycznych, ale też składników – genialnie napisana publikacja! Jedna z moich ulubionych:) Naukowe podejście plus opis praktyki:) Z lektury tej książki dowiesz się m.in:
Skąd się biorą mity i plotki dotyczące urody oraz branży kosmetycznej?
Czy cena faktycznie przekłada się na jakość, a domowe kosmetyki dorównują tym ze sklepowych półek?
Czy naprawdę potrzebujemy innego kremu dla każdej części ciała?
Jak sprawy się mają z azjatyckimi kosmetykami oraz płynami micelarnymi?
Czy rzeczywiście istnieją kosmetyki, które nigdy nie wywołują alergii?
Kosmoceutyki
Dość zaawansowana publikacja, która przybliża wiedzę na temat kosmeceutyków. Najbardziej podstawowe produkty należące do tej grupy to: środki oczyszczające, nawilżające oraz zawierające filtry słoneczne. Środki nawilżające modulujące komórki, maski regenerujące kolagen. Publikacja bardzo mocno naukowa, ale naprawdę rzetelna.
Skóra – fascynująca historia
Bardzo ciekawie i przejrzyście opisana skóra – bardzo dobra propozycja dla osób, które chcą poznać budowę skóry, jej funkcjonowanie. Coś dla laika, ale też kosmetolog się czegoś ciekawego dowie. Autorka opisuje na czym polegają problemy skórne, jak zachowuje się skóra w miarę upływu lat. Mega ciekawa propozycja.
Recenzja u Anne Marie – TUTAJ.
Skóra – azjatycka pielęgnacja po polsku
Bardzo przyjemna lektura – jeśli ktoś nie wie jak dostosować swoją pielęgnację, jakich składników szukać, czy też jak działają one na skórę. I bardzo podoba mi się to, że nie demonizuje wielu składników. Pokazuje, że jest pełno syntetycznych składników, które są dla skóry łagodne. Uwielbia naturę, ale też osiągnięcia nowych technologii. Sama autorka posiada doświadczenie godne podziwu – biotechnolog, zagraniczne praktyki i praca jako konsultant w Biochemii Urody. I nie skupia się tylko na zagranicznych produktach – podaje świetne przykłady produktów z naszego rodzimego rynku:)
MAGAZYNY
GLOBAL COSMETIC INDUSTRY
Magazyn do pobrania za darmo, ale też jednocześnie bardzo ciekawy portal z wieloma branżowymi artykułami odnośnie składów kosmetyków, surowców, trendów.
COSMETICS & TOILETRIES
Kolejny magazyn do pobrania za darmo, pół-naukowy. Są tam artykuły bardziej i mniej zaawansowane odnośnie trendów, surowców itp.
ŚWIAT PRZEMYSŁU KOSMETYCZNEGO
Bardzo fajny i polski magazyn odnośnie wszystkiego co się dzieje w przemyśle kosmetycznym. Opisy składników, legislacja, pisane przez wielu pracowników przemysłu kosmetycznego w Polsce.
HAPPI
Darmowy magazyn + dość obszerna strona internetowa z opisami surowców, badaniami itp. Wiele newsów, trendów, gotowych formulacji:)
SKIN INC.
Mają bardzo fajny dział “skin science”, gdzie opisuj.a wpływ poszczególnych składników na skórę.
STRONY INTERNETOWE
Biotechnologia.pl
Bardzo ciekawa strona z mega ciekawymi wpisami dotyczącymi surowców, kosmetologii, naprawdę rzetelne źródło wiedzy o składnikach.
COSMETICS EUROPE
Cosmetics Europe to europejskie stowarzyszenie z ponad 50 letnim doświadczeniem. Reprezentuje ponad 4 000 firm oraz narodowych stowarzyszeń różnej wielkości działających w branży kosmetycznej. Eksperci Cosmetics Europe to zaufani partnerzy, z opinii i rekomendacji których korzysta Parlament Europejski i Komisja Europejska. W ten sposób Cosmetics Europe wpływa na stan prawny i warunki prowadzenia biznesu dla wszystkich przedsiębiorców produkujących i wprowadzających na europejskie rynki produkty kosmetyczne.
POLSKIE STOWARZYSZENIE PRZEMYSŁU KOSMETYCZNEGO I DETERGENTOWEGO
Na tej stronie często znajdują się ciekawe aktualności lub odnośniki do publikacji odnośnie bezpieczeństwa produktów kosmetycznych,
FDA.GOV
Strona Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków. Pozytywna opinia wydana przez Agencję Żywności i Leków dla danego produktu spożywczego lub leku i kosmetyku jest uznawana także poza Stanami Zjednoczonymi za wyznacznik jakości i potwierdzenie braku negatywnego wpływu na zdrowie. Znajdziesz tu wiele informacji na temat amerykańskiego rynku, regulacji itp.:)
THE DERMATOLOGY REVIEW
Strona bardzo ciekawa i jedna z bardziej rzetelnych jakie znam. Nie jest to typowy blog, ale cudownie opisują wiele aspektów pielęgnacji skóry. Moim zdaniem warte zajrzenia!
KOSMOPEDIA
Strona opracowana przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego przy wsparciu niezależnych Ekspertów. Nie wiem, czy jest aktualizowana, opisy surowców często są takie same dla danej grupy, ale ma wiele ciekawych informacji odnośnie bezpieczeństwa, mitów kosmetycznych – sekcja FAQ, Bezpieczeństwo Kosmetyków, Fakty i Mity.
MEDICOVER – SEKCJA URODA
Możesz się zdziwić, ale artykuły napisane na stronie Medicover są bardzo rzetelne! Napisane też normalnym i ludzkim językiem!
COSMETICS INFO
CosmeticsInfo.org to kompleksowa, informacyjna baza danych zawierająca informacje naukowe dotyczące bezpieczeństwa kosmetyków i produktów kosmetycznych – sposób ich działania, dane potwierdzające bezpieczeństwo oraz informacje naukowe dotyczące powszechnie stosowanych składników. Opracowane i utrzymywane przez naukowców i ekspertów merytorycznych. Nie ma tam za wiele super informacji, ale zawsze coś:)
COSMETIC INGREDIENT REVIEW (CIR)
Agencja, która bada poszczególne związki chemiczne stosowane w produktach kosmetycznych. Jest mocno opiniotwórcza i często z ich zdania korzysta Komisja Europejska – raporty są obszerne, ale też bardzo dokładne. Panel ekspercki CIR składa się ze światowej sławy dermatologów, toksykologów, chemików, rzeczników ochrony konsumentów i ekspertów ds. zdrowia publicznego.
ECOMUNDO
Strona nie zawiera stricte informacji o wielu składnikach, ale ma niesamowite artykuły odnośnie prawa kosmetycznego w UE.
BYRDIE
Bardzo ciekawy portal z różnymi artykułami odnośnie kosmetyków, do tego mają bardzo ciekawy słowniczek składników kosmetycznych.
THE KLOG
Portal z wieloma informacjami i artykułami na temat produktów, składników.
DERMSTORE
Portal z ciekawymi testami produktów, maszynami do pielęgnacji. Wiele opisów składników.
SKLEPY INTERNETOWE
Możesz wierzyć lub nie, ale jest kilka sklepów internetowych, które naprawdę mają bardzo dobre i merytoryczne opisy składników kosmetycznych:)
ECCO VERDE – indeks składników
Często na tej stronie są bardzo dobrze, krótko, zwięźle i na temat. Nie czytałam wszystkich, ale większość jest bardzo dobrze opisana:)
ZIELONY KLUB
Nie wiem, czy wiele osób zna ten sklep, ale są tam dostępne przeróżne surowce i naprawdę dobrze opisane.
ECOSPA
Stąd często zamawiam sobie surowce – są tutaj przykładowe formularze oraz krótkie, ale bardzo merytoryczne opisy kosmetyków.
ZRÓB SOBIE KREM
Też opisy krótko, zwięźle i na temat. Tak jak na innych stronach znajdziesz tam informacje o zalecanych stężeniach, przeznaczeniu danego składnika itp.
NATURALNE-PIEKNO.PL
Na tej stronie jest wiele ciekawych i nowoczesnych składników aktywnych. Często zamawiam od nich bardziej zaawansowane surowce.
ESENT.PL
Też cudowny sklep z surowcami – dość mocno zaawansowanymi. Są tam do kupienia m.in. surowce od producentów, którzy dostarczają surowców do firm kosmetycznych.
BIOCHEMIA URODY
Sklep oferuje surowce i półprodukty kosmetyczne w postaci samodzielnej lub jako odpowiednio skomponowane i odważone zestawy, służące do wyrobu własnych, naturalnych i efektywnych mikstur pielęgnacyjnych w warunkach domowych. Wszystkie surowce posiadają certyfikaty analizy potwierdzające ich bezpieczeństwo zastosowania – tam możesz sprawdzić MSDS (karty charakterystyki) większości substancji.
TYM ŹRÓDŁOM NIE UFAM
EWG
Niestety po pewnym czasie miałam wrażenie, że strona powstała po to, aby ściągać pieniądze za tzw. certyfikat/oznaczenie EWG VERIFIED. Strona traktuje składniki zero-jedynkowo, dodatkowo większość badań bazuje oczywiście jak zwykle na badaniach “doustnych”:)
SAFECOSMETICS.ORG
Ta strona przysparza mnie o ból głowy – wszystkie składniki są oczywiście be – lubię tam wchodzić z jednego powodu – jest tam wiele odnośników do badań, które potem wnikliwie analizuję i widzę, że są źle interpretowane.
#Polish beauty. Przewodnik piękna dla Polek
Kurcze, byłam bardzo ciekawa tej publikacji – świetne recenzje, opinie itp. Napisana przez Martę Krupińską od lat związaną z kosmetykami. niby genialny podręcznik dla każdej kobiety. Ale powiem szczerze, że mocno starałam się postawić w roli osoby, która za bardzo nie wie, jak dobrać sobie pielęgnację. I niestety się nie dowiedziałam. Oprócz reklam polskich marek (no niech będzie – też je uwielbiam) to słabo byłabym w stanie coś sobie dobrać. Powielane mity, podkreślane tylko naturalne produkty, bez wskazania na konkretne cery. Niestety bardzo słaba pozycja, a szkoda.